التاريخ السياسي لسورية بين الوحدة واالنفصال 1663-1651م
Suriye'nin birlik ve ayrılık arasındaki siyasi tarihi 1958-1963
  1. Tez No: 920672
  2. Yazar: ABDULHAMİD VEYHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RACHID CHIKHOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, modern çağda Suriye'nin siyasi tarihinin önemli bir konusunu, yani Şubat 1958 tarihinde Suriye ile Mısır arasında gerçekleşerek ilan edilen birleşme ele almaktadır. Bu birlik yaklaşık üç yıl sürdü, böylece iki ülke Birleşik Arap Cumhuriyeti adı verilen tek bir devlet haline geldi. İki ülkenin eski statüsüne dönmesine ve birlik sırasında birleşen ordu ve diğer devlet kurumlarının ayrılmasına yol açan ayrılığa kadar devam etti. Bu çalışma, Suriye'de birleşme öncesindeki siyasi durumu, özellikle askeri darbeleri, siyasi partilerin ordu teşkilatı üzerindeki etkisini ve askeri kurumun siyasi kararlar üzerindeki kontrolünü izliyor. Özellikle Amerika ve Avrupalı müttefiklerinin temsil ettiği kapitalist ideoloji ile Sovyetler Birliği ve müttefiklerinin temsil ettiği sosyalist ideolojinin çatışması ve her birinin Suriye'yi bölgedeki çıkarlarına hizmet eden ittifaklara dâhil etmeye çalıştığı dönemde. Ayrıca, birliği, sebeplerini ve güdüleri, Suriye hükümetinin buna karşı tutumunu inceleyerek ve birlik sırasında Suriye'deki genel siyasi durumu inceleyerek, ardından birliğin her iki ülke, özellikle Suriye tarafı için yarattığı olumlu ve olumsuzları ve ardından uluslararası birlik konusundaki tutumu araştırmaktadır. Ayrılık sonrası Suriye'deki siyasi durum ve liderleri ile ayrılıkçılar ile Nasırcılar arasındaki ayrılıktan kaynaklanan çekişmeleri ele alarak ayrılıkçıların devrilmesinin modern Suriye tarihinde bıraktığı sonuçları inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
This research deals with an important issue in the political history of Syria in the modern era, namely the unification between Syria and Egypt that took place in February 1958. This union lasted for about three years so that the two countries became a single state called the United Arab Republic. It continued until the separation, which led to the two countries returning to their former status and the separation of the army and other government institutions that had merged during the union. This study traces the political situation before the unification in Syria, especially the military coups, the influence of political parties on the military organization and the control of the military institution over political decisions. Especially at a time when the capitalist ideology represented by America and its European allies clashed with the socialist ideology represented by the Soviet Union and its allies, and each tried to include Syria in alliances that serve their interests in the region. It also explores the union, its causes and motives, the attitude of the Syrian government towards it, and the general political situation in Syria during the union, then the positive and negative that the union has created for both countries, especially the Syrian side, and then the attitude towards international unity. We will examine the political situation in Syria after the secession and the conflicts between the separatists and the Nasserists, and the consequences of the overthrow of the separatists in modern Syrian history.