Anestezi ve reanimasyon yoğun bakım stajınınson sınıf tıp öğrencilerinin eğitimine olan katkısı
The contribution of anesthesia and reanimation intensivecare internship to the education of senior medical students
  1. Tez No: 920674
  2. Yazar: CANAN EDA KONUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: 'Anestezi' duyu yitimi, hissizleştirme; reanimasyon ise 'yeniden canlandırma' anlamına gelmektedir. Anestezi ve reanimasyon branşı yoğun bakım ve algoloji başta olmak üzere ameliyathane, gastroenteroloji, acil yaklaşım ve resüsitasyon gibi pekçok alanda çalışan önemli bir cerrahi branştır. Anestezi ve reanimasyonun başta gelen çalışma alanlarından biri olan yoğun bakım ünitesi (YBÜ), kritik hastalara bakım sağlanmasına yönelik organize bir sistemdir. YBÜ'ye kabul edilen kritik hastaların genel bakımındaki anahtar hususları tanımlamak ve kontrol etmek için oluşturulmuş olan basit, kısa anımsatıcı olan FAST HUG günümüzde yaygın şekilde kullanılmaktadır. FAST HUG'u oluşturan parametrelerden F: beslenme (feeding), A: analjezi (analgesia), S: sedasyon (sedation), T: tromboprofilaksi (thromboprophylaxis), H: başı dik tutma (head‑up), U: ülser profilaksisi (ulcer prophylaxis), G: glisemik kontrol (glycemic control) terimlerini simgelemektedir. Tıp fakültesi son sınıf öğrencileri, bu süreçte aldıkları 1 aylık anestezi ve reanimasyon staj eğitimi süresince, branşın başta yoğun bakım olmak üzere çalışma alanlarını ve uygulamalarını görme ve öğrenme şansı yakalamaktadır. Anestezi ve reanimasyon eğitiminin niteliğinin geliştirilmesi, öğrencilerin hekimlik hayatlarına sağlayacağı daha büyük katkılarla fakülteyi tamamlamaları açısından önem taşımaktadır. Öğrenciler tarafından eğitimin değerlendirilmesi, eğitim kalitesini artırmak için yapılan bir uygulamadır. Bu doğrultuda çalışmamızda staj öncesinde ve sonrasında son sınıf tıp öğrencilerinin anestezi ve reanimasyon branşı ve stajına ilişkin bilgi düzeyleri karşılaştırılarak stajın öğrencilere olan katkısının değerlendirilmesi ve geliştirilebilecek yönlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Materyal-metot: Bu çalışma, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan alınan 2023.05.12 sayılı ve 20.06.2023 tarihli onay ile 1.07.2023-1.10 2024 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon yoğun bakım kliniğinde 1 ay süre ile staj yapmış olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 23-35 yaş aralığındaki 104 son sınıf tıp öğrencisi ile yapıldı. Öğrencilerin stajı almadan önceki ve stajı aldıktan sonraki bilgi düzeylerinin karşılaştırılması ve stajın son sınıf doktorların eğitimine katkısının değerlendirilmesi amacıyla 45 adet sorudan oluşan anket staj öncesinde ve staj sonrasında öğrencilere uygulandı ve staj sonrasında bilgi düzeylerindeki değişim değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: 'Anesthesia' means loss of sensation and reanimation means 'revival'. Anesthesia and reanimation is an important surgical branch that works in many areas such as intensive care and algiology, operating room, gastroenterology, emergency approach and resuscitation. The intensive care unit (ICU), one of the leading areas of work in anesthesia and reanimation, is an organized system for providing care to critically ill patients. FAST HUG is a simple, short mnemonic designed to identify and control key issues in the overall care of critically ill patients admitted to the ICU and is now widely used. The parameters that make up FAST HUG symbolize the terms F: feeding, A: analgesia, S: sedation, T: thromboprophylaxis, H: head-up, U: ulcer prophylaxis and G: glycemic control. Senior medical students have the chance to see and learn the working areas and applications of the branch, especially intensive care during the 1-month anesthesia and reanimation internship training. Improving the quality of anesthesia and reanimation education is important for students to complete their studies with greater contributions to their medical careers. Evaluation of education by students is a practice carried out to improve the quality of education. In this context, our study aimed to evaluate the contribution of the internship to the students and to reveal the aspects that can be improved by comparing the knowledge levels of senior medical students about the anesthesia and reanimation branch and internship before and after the internship. Materials-methods: This study was conducted with 104 senior medical students between the ages of 23-35 who completed their internship for 1 month in the Anesthesia and Reanimation intensive care clinic of Kırıkkale University Faculty of Medicine Hospital between the dates of 1.07.2023-1.10.2024 and the approval numbered 2023.05.12 and dated 20.06.2023 from the Kırıkkale University Faculty of Medicine Ethics Committee and who agreed to participate in the study. In order to compare the knowledge levels of the students before and after the internship and to evaluate the contribution of the internship to the education of senior doctors, a questionnaire consisting of 45 questions was applied to the students before and after the internship and the change in their knowledge levels after the internship was evaluated.