Anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda basınç yarasının önlenmesinde hemşirelere verilen eğitimin etkisi
The effect of formation given to the nurses about preventing pressure sore for patients lyingin anaesthesiology and reanimation intensive care unit.
  1. Tez No: 751985
  2. Yazar: HATİCE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırma, Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastalarda basınç yarasının önlenmesinde hemşirelere verilen eğitimin etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan öntest ve son test tasarımlı yarı deneysel tipde bir çalışmadır. Bu araştırmada, G power programı kullanılarak araştırmanın gücü değerlendirildi. Araştırmanın örneklemini 22 hemşire oluşturdu; Alfa değeri 0.05, örnekleme ulaşılması sonucunda güç düzeyi %97,63 olduğu belirlendi. Araştırmaya katılacak olan hastaların örneklemini %95 güven aralığında analizin yapılabilmesi için hemşirelere eğitim verilmeden önce 40 ve hemşirelere eğitim verildikten sonra 40 olmak üzere 80 hasta oluşturdu. Hemşirelere gönderilen basınç yarasını önlemeye yönelik hazırlanan eğitim videosu cep telefonlarına link olarak gönderildi. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 23.0 paket programında yapıldı. Hasta grubunda veriler“Hasta Bilgi Formu”,“Hasta Veri İzlem Formu”ve“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”ile, hemşire grubunda ise;“Hemşire Bilgi Formu”,“Hemşirelere Eğitim Öncesi Ön Test ve Basınç Yarasını Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”ile,“Hemşirelere Eğitim Sonrası Son Test”,“Basınç Yarasını Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği”,“Eğitim Değerlendirme Formu”ile toplandı. Veri toplama araçlarının geçerlilik ve güvenirlik analizleri yapıldı. Etik kurul ile kurum izni alındı. Araştırmada, hemşirelerin eğitim öncesi ve sonrasında basınç yarasını önlemeye yönelik tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0.000). Verilen eğitimin hemşirelerin bilgi düzeyleri açısından etkili olduğu yönünde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (p=0.000).
Özet (Çeviri)
This study has been carried out as a quasi-experimental study with pretest-posttest design performed to evaluation the effect of formation given to the nurses about preventing pressure sore for patients lyingin Anaesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit. In this study, the power of investigation has been evaluated by means of G Power Program. The sample of investigation was formed by 22 nurses; the power level was determined as %97,63 as a result of sample alpha value 0.05. The sample of patients to be involved in the investigation was formed by 80 patients in order to carry out an analysis in accordance with 95 % confidence interval before and after the nurses have been formed n:40. An educational video link containing the preventing of pressure sore was sent to the mobile phones of nurses. The statistical analysis of the study has been carried out on SPSS 23.0 program. The data has been gathered in patient group as“Patient Information Form”,“Patient Data Form”and“Braden Risk Evaluation Scale”. İf it is in nurses group; gathered with“Nurse Information Form”,“Pretest for Nurses Before Formation and Attitude Scale for Preventing Pressure Sore”,“Posttest for Nurses After Formation”,“Attitude Scale for Preventing Pressure Sore”. The validity and reliability analyses of data collection tool have been carried out. The research ethics committee approval and establishment approval have been obtained. Research a statistically significant difference in nurses' attitudes toward preventing pressure sore has been observed before and after the formation (p=0.000). A statistically significant difference has been observed about the formation effect in terms of knowledge level of nurses (p=0.000).