Dahiliye, anestezi ve reanimasyon yoğun bakım ünitelerinde hospitalize edilen hastalarda crp/albumin, nötrofil/lenfosit ve trombosit/lenfosit oranlarıyla apache II skoru ve mortalitenin kıyaslanması
In hospitalized patients in internal medicine, anesthesia and reanimation intensive care units comparison of crp/albumin, neutrophil/lymphocyte and platelet/lymphocyte ratios with apache II score and mortality
- Tez No: 628025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BAŞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Eylül 2019 ile Mart 2020 tarihleri arasında; Dahiliye, Anestezi ve Reanimasyon yoğun bakım ünitelerinde hospitalize edilen 400 hastada prospektif olarak yatış anındaki CRP/Albumin, Nötrofil/Lenfosit, Trombosit/Lenfosit oranlarıyla APACHE II skoru ve mortalite arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Materyal Metot: Prospektif olarak yapılan bu çalışma, Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Dahiliye, Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitelerinde hospitalize edilen 203 kadın (%50,8) ve 197 erkek (%49,2) olmak üzere 400 hasta üzerinde gerçekleşmiştir. Çalışmamıza 18 yaş üzeri Dahiliye, Anestezi ve Reanimasyon yoğun bakım ünitelerinde hospitalize edilen tüm hastalar kabul edilirken; travma hastaları, malignite tanısı almış hastalar, kronik hepatit ve karaciğer sirozu olan hastalar, malnutrisyon tanısı konmuş hastalar ve eksojen Albumin tedavisi alan hastalar çalışmamızdan çıkarılmıştır. Çalışmadaki hastaların yoğun bakım unitesinde yatışının ilk 24 saatinde bakılmış olan biyokimya testlerinde CRP, Albumin değeri, tam kan sayımındaki mutlak Nötrofil, Lenfosit ve Trombosit sayısı arasında ilişkinin yoğun bakım ünitesindeki yatış anındaki APACHE II skoru ve 28 günlük mortalite ile ilişkisi incelenmiştir. Verilerin analizi İstatistiksel değerlendirme Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 20 (IBM SPSS Inc., Chicago, IL) programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was targetted that prospectively evaluation of relationship between CRP/Albumin, Neutrophil/Lymphocyte, Platelet/Lymphocyte ratio, APACHE II score and mortality in 400 patients hospitalized between September 2019 and March 2020 in Department of Internal Medicine and Department of Anestesia and Reanimation Intensive Care Unit. Material and Method: This prospective study has been performed on 400 patients (203 of were male (50.8%), 197 of were male (49.2%)) hospitalized in Ankara City Hospital between September 2019 and March 2020 in Department of Internal Medicine, Department of Anestesia and Reanimation Intensive Care Unit. Older than 18 years patients hospitalized in Department of Internal Medicine and Department of Anestesia and Reanimation Intensive Care Unit were included to our study, patients with trauma, diagnosis of malignity, chronic hepatitis and liver cirrhosis, malnutrition and patients that receiving exogenous albumin therapy were excluded. Biochemical tests that performed in first 24 hours of patients in intensive care unit were CRP, Albumin, absolute Neutrophil count, Lymphocyte and Platelet count. Relationship between these biochemical tests and APACHE II score and 28 days mortality has been examined. Data analyzing was performed with using Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 20 (IBM SPSS Inc., Chicago, IL) Programme.