Yer altı mühendislik yapılarında yağmur suyu büzlerinin incelenmesi
Investigation of rainwater drainage systems in underground engineering structures
- Tez No: 920720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İklim değişikliği Dünyanın birçok ülkesinde kabul edilmiş bir durumdur. Sanayi devrimiyle birlikte fosil yakıt kullanımı artmış, endüstri ilerlemiş, hava kirliliği ve ormansızlaştırma oranı yükselmiş, bunların etkisiyle hava da aşırı ısınma ve soğumalar başlamıştır. Bu etkiler İklimi etkilemiş yağmur ve kar yağışı olaylarında değişiklikler meydana gelmiştir. Suyun her damlasının çok değerli olduğu bu dönemde; yağmur sularının toplanması ve aktarımı büyük önem taşımaktadır. Yol kenarlarına yapılan getirme yapıları, yağmuru toplayan menfezler, suyu toplayan, aktarımını yapan yapılar oldukça değerli hale gelmiştir. Bu yüzden bu yapıların standartlarda belirtildiği şekilde üretilmesi, yerleştirileceği alandaki zeminin durumunun iyi şekilde bilinmesinin, yerleştirilme tekniklerinin, üzerine gelen dinamik yüklerin ve daha birçok parametrenin iyi şekilde araştırılıp, hesaplanması gerekmektedir. Bu çalışmada boru sistemleri hakkında bilgi verilip özellikle beton boru sistemleri detaylı şekilde incelenmiştir. Beton borular boy, çap ve ağırlıklarına göre sınıflandırılmış; bütün parametreleri ayrı ayrı gruplandırılmıştır. Teknik isimlerine göre beton borulara ait malzeme içerikleri tablo halinde sunulmuştur. Örneğin; Ağırlığı 235,20 olan Ø 300 X 1500 beton boru entegre üretimi için 29.400 kg çimento, 8.232 kg su, 52.920 kg kum, 64.680 kg taş tozu, 88,200 kg mıcır kullanılmış, ağırlığı 336,72 kg olan Ø 400 X 1500 beton boru entegre üretimi için; 42,09 kg çimento, 11,785 kg su, 75,762 kg kum, 92,598 kg taş tozu, 126,27 kg mıcır kullanılmıştır. İki farklı beton büz üreticisine ait maliyetler ile Ocak ayı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yayımlamış olduğu birim fiyat listelerinden alınan poz numaralarına ait malzeme rayiç bedelleri, dolar kuru üzerinden karşılaştırılmalı olarak incelenmiş ve değerler detaylı olarak tablolara işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is an accepted situation in many countries of the world. With the industrial revolution, the use of fossil fuels increased, the industry progressed, the rate of air pollution and deforestation increased, and as a result of these, the weather began to become overheated and cooled. These ef fects have affected the climate and caused changes in rain and snowfall events. In this period when every drop of water is very valuable; The collection and transfer of rainwater is of great importance. The structures built on the roadsides, the culverts t hat collect rain, and the structures that collect and transfer water have become very valuable. Therefore, these structures must be produced as specified in the standards, the condition of the ground in the area where they will be placed must be well known , the placement techniques, the dynamic loads on them and many other parameters must be thoroughly researched and calculated. In this study, information about pipe systems is given and especially concrete pipe systems are examined in detail. Concrete pipes are classified according to their length, diameter and weight; All parameters are grouped separately. The material contents of concrete pipes are presented in a table according to their technical names. For example; For the integrated production of Ø 300 for; 42.09 kg cement, 11.785 kg water, 75.762 kg sand, 92.598 kg stone dust, 126.27 kg gravel were used. The costs of two different concrete core producers and the current market prices of the materials for the exposure numbers taken from the unit price li sts published by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change in January were examined comparatively in dollar exchange rate and the values were recorded in the tables in detail.