Biyopolimer esaslı kompozit gıda ambalajlarının üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of biopolymer-based composite food packaging
  1. Tez No: 920721
  2. Yazar: AYSİMA ÜLKERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Besinlerin doğru şekilde korunması için insanlığın geçmişten günümüze arayışı devam etmektedir. Gıda ambalajı olarak kullanılan sentetik bazlı polimerlerin; çevreye karşı gösterdikleri toksik etkileri, pahalı olmaları ve kolay elde edilememeleri sebepleriyle kullanım oranları azalmış ve yeni ürün arayışları ortaya çıkmıştır. Doğal polimerler, yeni ürün arayışı için uygun özelliklere sahiplerdir. Doğada bulunan maddelerden elde edilebilirlikleri sayesinde çevreye herhangi bir toksik etki göstermeyen doğal polimerler, aynı zamanda biyolojik yollarla da elde edilebilmektedirler. Nişasta, bitkiler ve özellikle ekinler (mısır, buğday, pirinç) tarafından büyük miktarlarda üretilen karmaşık bir karbonhidrat polimerdir ve toksik olmaması, biyobozunur olması ve film oluşturma özelliğinden dolayı film üretiminde sıklıkla tercih edilen bir doğal polimerdir. Nişasta taşıdığı bu özellikler sayesinde yapılan bu çalışmada tercih edilmiştir. Nişasta esaslı filmlerin içeriğine farklı oranlarda (ağırlıkça %1, %3 ve %5) yenibahar özütü eklenmiş ve doğal polimer filmlerin özelliklerinin güçlendirilmesi ve filmlere antibakteriyel özellik kazandırılması amaçlanmıştır. Yenibahar (Pimenta racemosa), Myrtaceae familyasına ait en çok bilinen baharat çeşitlerinden biridir. Yapılan çalışmalar bu bitkinin sulu özütünün, antimikrobiyal, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler gösterdiğini ortaya koymuştur. Yapılan bu çalışmada elde edilen yenibahar özütü katkılı nişasta bazlı filmlerin antibakteriyel özellikleri, suda çözünme ve şişme özellikleri, su buharı geçirgenlikleri, ışık geçirgenlikleri, kalınlıkları ve yoğunlukları incelenmiştir. Ayrıca FTIR ve SEM analizleri ile yapısal özellikleri karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar nişasta esaslı polimer filmlerin içeriğindeki yenibahar özüt miktarı arttığında filmlerin; antibakteriyel özelliklerinde, opaklık, su buharı geçirgenliği, yoğunluk, çözünürlük ve şişme oranlarında, saf nişasta içeren filmlere göre anlamlı şekilde artış görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar üretilen yenibahar özütü katkılı, nişasta esaslı polimer filmlerin gıda ambalajı olarak kullanım potansiyellerinin olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanity's search for the correct preservation of food has continued from the past to the present. The usage rates of synthetic-based polymers used as food packaging have decreased due to their toxic effects on the environment, their cost and their inability to be easily obtained, and new product searches have emerged. Natural polymers have suitable properties for the search for new products. Natural polymers, which do not have any toxic effects on the environment thanks to their availability from substances found in nature, can also be obtained through biological means. Starch is a complex carbohydrate polymer produced in large quantities by plants and especially crops (corn, wheat, rice) and is a natural polymer frequently preferred in film production due to its non-toxicity, biodegradability and film-forming properties. Starch was preferred in this study due to these properties it carries. Allspice extract was added to the content of starch-based films at different rates (1%, 3% and 5% by weight) and it was aimed to strengthen the properties of natural polymer films and to provide antibacterial properties to the films. Allspice (Pimenta racemosa) is one of the most well-known spice varieties belonging to the Myrtaceae family. Studies have shown that the aqueous extract of this plant exhibits antimicrobial, antioxidant and anti-inflammatory properties. In this study, the antibacterial properties, water solubility and swelling properties, water vapor permeability, light transmittance, thickness and density of allspice extract-added starch-based films were examined. Additionally, the structural properties were characterized using FTIR and SEM analyses. The results obtained showed that when the amount of allspice extract in the starch-based polymer films increased, a significant increase was observed in the antibacterial properties, opacity, water vapor permeability, density, solubility and swelling rates of the films compared to films containing pure starch. These results indicate that the allspice extract-added starch-based polymer films produced may have potential for use as food packaging.