Tekli implant üstü restorasyonların estetik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the aesthetic outcomes of single implant supported restorations
  1. Tez No: 920731
  2. Yazar: AHMET MAHİR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Diş implantları son yıllarda eksik dişlerin yerine konması için kullanılan en yaygın tedavi seçeneklerinden biri olmuştur. Komşu dişlerin nispeten sağlıklı olduğu tekli diş eksikliklerinde, kron köprü restorasyonlarının yerine dental implantlara giderek daha fazla yönelinmektedir. İdeal bir estetik implant restorasyonu vakasında, implant çevresindeki mukozal marjin, peri-implant yumuşak dokunun rengi, dokusu ve konturu komşu ve kontralateral dişlerle ve/veya implantlarla uyumlu olmalıdır. Tekli implant üstü protezlerin estetik değerlendirmesi, hastaların memnuniyetini artırmak, tedavi sonuçlarını optimize etmek ve diş hekimlerinin klinik uygulamalarını iyileştirmek için kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada da bu estetik yönelim nedeniyle Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde yapılan tekli implant üstü protezlerin estetik performansını detaylı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmamız Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde Ocak 2019 ile Mart 2024 tarihleri arasında hastalara yapılan tekli implant üstü protezlerin intraoral fotoğrafları incelemeyi amaçlayan retrospektif, kesitsel bir çalışmadır. Yapılan protezler Nikon d7100 body ve Nikon 105mm mikro lens (f/2.8G) ile çekilmiş olup ışık kaynağı olarak Nikon R1C1 makro twin flaş kullanılmıştır. Hastaların fotoğrafları 8 protez uzmanı tarafından değerlendirildi. Yapılan protezlerin estetiği PES (Pembe Estetik Skor) /WES (Beyaz Estetik Skor) kullanılarak kontralateral referans dişlerle karşılaştırılarak puanlandırıldı. PES/WES' in tanımlayıcı ve frekans analizi yapıldı. Verilerin analizinde IBM SPSS.27 programı ile uygun testlerle analiz edilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada cinsiyet, yaş, immediat implantasyon ve immediat yükleme ile WES, PES ve PES/WES skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak genç hastaların estetik skorlarının, ileri yaştaki hastalara göre belirgin biçimde daha yüksek olduğu görülmüş; bu da yaşlanmanın yumuşak ve sert doku üzerinde olumsuz etkiler yaratarak estetik sonuçları düşürdüğünü düşündürmektedir. Periodontal sağlığı iyi olan hastaların PES ve PES/WES skorlarının anlamlı derecede yüksek bulunması, estetik başarı açısından periodontal sağlığın önemini ortaya koymuştur. Artan implant derinliğinin PES ve PES/WES skorlarında düşüşe yol açtığı gözlemlenmiş; bu durum, estetik performans için implant derinliğinin doğru bir şekilde ayarlanmasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, mezial ve distal kontakt noktası ile kemik tepesi seviyesi 5 mm ve altında olan hastaların estetik skorlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Çoklu lineer regresyon analizine göre yaş, implant derinliği ve mezial-distal kontakt noktası ile kemik seviyesi değişkenleri, PES/WES toplam puanının %30'unu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, dental implants have become one of the most common treatment options for replacing missing teeth. In cases of single tooth loss where the neighboring teeth are relatively healthy, dental implants are increasingly being preferred over crown bridge restorations. In an ideal aesthetic implant restoration case, the mucosal margin around the implant, and the color, texture, and contour of the peri-implant soft tissue should be compatible with the adjacent and contralateral teeth and/or implants. The aesthetic evaluation of single implant-supported prostheses is crucial for enhancing patient satisfaction, optimizing treatment outcomes, and improving the clinical practices of dentists. This study aims to thoroughly evaluate the aesthetic performance of single implant-supported prostheses performed at Uşak University Faculty of Dentistry due to this aesthetic orientation. Our research is a retrospective, cross-sectional study aiming to examine intraoral photographs of single implant-supported prostheses performed on patients at Uşak University Faculty of Dentistry between January 2019 and March 2024. The prostheses were photographed using a Nikon d7100 body and a Nikon 105mm micro lens (f/2.8G), with a Nikon R1C1 macro twin flash as the light source. The patients' photographs were evaluated by five prosthodontists. The aesthetics of the prostheses were scored using the PES (Pink Esthetic Score) / WES (White Esthetic Score) by comparing them to the contralateral reference teeth. Descriptive and frequency analysis of PES/WES was conducted. The data were analyzed using the IBM SPSS.27 program with appropriate tests. Conclusion: In this study, no significant relationship was found between gender, age, immediate implantation, immediate loading, and WES, PES, or PES/WES scores. However, it was observed that younger patients had notably higher aesthetic scores than older patients, suggesting that aging negatively impacts soft and hard tissues, thereby reducing aesthetic outcomes. Patients with good periodontal health showed significantly higher PES and PES/WES scores, highlighting the importance of periodontal health in achieving aesthetic success. Increased implant depth was associated with a decrease in PES and PES/WES scores, underscoring the importance of accurately adjusting implant depth for optimal aesthetic performance. Additionally, patients with a mesial and distal contact point and bone crest level of 5 mm or less had higher aesthetic scores. According to multiple linear regression analysis, variables including age, implant depth, and mesial-distal contact point with bone level explained 30% of the PES/WES total score.