Nil tilapia (Oreochromis niloticus) yavru yemlerinde balık unu yerine amphipoda ununun kullanım olanaklarının araştırılması
Replacement of fish meal with amphipoda meal in diets of juvenile Nile tilapia (Oreochromis niloticus)
- Tez No: 920739
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL BAHADIR KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, su ürünleri sektöründe ana protein kaynağı olarak kullanılan balık ununun yerine, denizel su ürünleri yetiştiricilik sistemlerinde, özellikle midye halatlarında ve orkinos ağlarında bolca bulunan fouling organizmalarından olan amfipodların, balık unu yerine ilave edilmesinin, Nil tilapia yavrularının büyüme performansı, antioksidan enzim aktiviteleri, sindirim enzimi aktiviteleri ve vücut kompozisyonu gibi parametreler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, başlangıç ortama ağırlıkları 1.88 g olan Nil tilapia (Oreochromis niloticus) yavrularının diyetlerinde balık unu yerine farklı oranlarda (%0, %50 ve %100) amfipod unu içeren izonitrojenik (%35.4) ve izolipidik (%2.7) diyetler hazırlanmıştır. Deneme 3 tekerrürlü olacak şekilde 9 adet akvaryumda, her akvaryumda 15 adet Nil tilapia yavrusu ile yürütülmüştür. 8 hafta süren denemenin sonunda, balık unu yerine %50 oranında amfipod unu ikamesinin Nil tilapia yavrularında büyüme performansı, yem alımı, iç organ indeksleri, balık etinin kimyasal kompozisyonu, sindirim enzimi aktiviteleri ve antioksidan enzim aktiviteleri üzerinde kontrol grubu ile istatiksel olarak benzer sonuçlar belirlenmiştir. Ancak, balık ununun %100 amfipod unu ile ikame edilmesi, Nil tilapia yavrularının büyüme performansı, yem alımı ve protein verimlilik oranı üzerinde kontrol grubuna göre olumsuz sonuçlar tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, balık unu yerine %50 amfipod unu ikamesinin Nil tilapia yavruları üzerinde büyüme parametreleri ve sağlık üzerinde olumsuz bir etki olmadan kullanılabileceğini göstermektedir. Su ürünleri yetiştiricilik sektöründe sorun teşkil eden fouling organizmaların çevreci bir yöntemle sorun olmaktan çıkarılması ve bu organizmaların sektöre yeniden besin olarak kazandırılması için hasat sırasında farklı tekniklerin geliştirilip bu canlıların toplanması ve kullanılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of replacing fishmeal, the primary protein source in the aquaculture sector, with amphipods, which are fouling organisms commonly found in mussel ropes and tuna nets in marine aquaculture systems, on growth performance, antioxidant enzyme activities, digestive enzyme activities, and body composition of Nile tilapia (Oreochromis niloticus) juveniles. For this purpose, diets as isonitrogenic (35.4%) ve isolipidic (2.7%) containing different proportions (0%, 50%, and 100%) as isonitrogenic (35.4%) ve isolipidic (2.7%) of amphipod meal as a substitute for fishmeal were prepared for Nile tilapia juveniles with an initial average weight of 1.88 g. The experiment was conducted in 9 aquariums, with 15 Nile tilapia juveniles in each aquarium, in a triplicate design. At the end of the 8-week trial, substituting 50% of fishmeal with amphipod meal resulted in growth performance, feed intake, visceral indices, chemical composition of fish muscle, digestive enzyme activities, and antioxidant enzyme activities that were statistically similar to the control group. However, replacing 100% of fishmeal with amphipod meal had adverse effects on growth performance, feed intake, and protein efficiency ratio compared to the control group. The results of the study indicate that substituting fishmeal with 50% amphipod meal can be used without adverse effects on growth parameters and health in Nile tilapia juveniles. To address the challenges posed by fouling organisms in the aquaculture sector and to transform these organisms into a beneficial resource, further research is needed to develop techniques for harvesting and utilizing these organisms in an environmentally sustainable manner.