Türkiye'nin coğrafi bölgelerine göre sığır gübresi kaynaklı biyogaz potansiyelinin makine öğrenmesi ile 2035 yılına kadar tahmin edilmesi
Potential of biogas from bovine manure in Türkiye's geographical regions forecasted until 2035 using machine learning
  1. Tez No: 920738
  2. Yazar: EMRE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye, tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisi nedeniyle bu sektörlerden gelen atıkları biyogaz üretimi yoluyla enerjiye dönüştürme konusunda önemli bir potansiyele sahiptir. Tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu Türkiye gibi ülkelerde, biyogaz potansiyelinin coğrafi değerlendirmesi bölgesel enerji planlaması ve kaynak optimizasyonu için çok önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye ve bölgelerinin 2035 yılına kadar sığır gübresi biyogaz potansiyelini (SGBP) hesaplamak için farklı makine öğrenme algoritmaları kullanılmıştır. Başlangıçta, SBGP 2004'ten 2021'e kadar her yıl için hesaplanmış ve bu veriler kullanılarak yapay sinir ağları (ANN), otoregresif entegre hareketli ortalama (ARIMA) ve doğrusal regresyon (LR) modelleri kullanılarak tüm coğrafi bölgeler için SGBP tahmin edilmiştir. 2035 yılında ANN, SGBP'nin 19,9 MWh, ARIMA'nın 19,3 MWh ve DR'nin 19,8 MWh olacağını öngörmektedir. Tahminler, 2035 yılına kadar Türkiye'nin biyogaz potansiyelinde mevcut değerine kıyasla en az %20 artış olacağını göstermektedir. Akdeniz Bölgesi, LR yöntemi sonuçlarında en düşük ortalama karesel hata değerini göstermiştir. Araştırmalar, Orta Anadolu Bölgesi'nin %15,9 ile en büyük biyogaz potansiyeline sahip olduğunu, Akdeniz Bölgesi'nin ise %6,6 ile en düşük biyogaz potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, farkındalığı artırabilir ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji üretiminin artırılmasına önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Gelecekteki araştırmalar, Türkiye'nin farklı coğrafi bölgelerindeki çeşitli organik atıkların biyogaz potansiyelinin değerlendirilmesine odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Türkiye possesses considerable potential for transforming waste from these sectors into energy via biogas generation, owing to its agriculture- and animal husbandry-based economy. In nations such as Türkiye, where agriculture and livestock management are intensive, the geographical assessment of biogas potential is crucial for regional energy planning and resource optimisation. This study used different machine learning algorithms to figure out the bovine manure biogas potential (BMBP) of Türkiye and its regions until 2035. Initially, BMBP was computed for each year from 2004 to 2021, and utilising this data, BMBP was projected for all geographical regions employing artificial neural networks (ANN), autoregressive integrated moving average (ARIMA), and linear regression (LR) models. In 2035, ANN predicts SGBP at 19.9 MWh, ARIMA at 19.3 MWh, and LR at 19.8 MWh. Forecasts suggest a minimum 20% increase in Türkiye's biogas potential compared to its current value by 2035. The Mediterranean Region exhibited the lowest mean squared error value in the LR method results. The investigations indicate that the Central Anatolia Region possesses the largest biogas potential, at 15.9%, while the Mediterranean Region has the lowest biogas potential, at 6.6%. This study's findings can enhance awareness and substantially contribute to the augmentation of Türkiye's renewable energy production. Future research should focus on evaluating the biogas potential of various organic wastes across different geographical regions in Türkiye.