Çalışma belleği eğitim programının ikinci sınıf öğrencilerinin duygu düzenleme ve çalışma belleği becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effects of working memory training program on emotion regulation and working memory skills of second grade students
  1. Tez No: 920743
  2. Yazar: EMİRE ULUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, Çalışma Belleği Eğitim Programı'nın (ÇBEP) ikinci sınıf öğrencilerinin çalışma belleği ve duygu düzenleme becerilerine etkisini ve çalışma belleği ve duygu düzenleme arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Eş değer olmayan ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desenin kullanıldığı araştırmaya, ilkokul ikinci sınıfa giden 49 öğrenci katılmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan ÇBEP deney grubunda yer alan çocuklara 8 hafta süresince 8 oturum şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara herhangi bir işlem yapılmamıştır. Çalışma verileri Kişisel Bilgi Formu, Çalışma Belleği Ölçeği, Çocuklar için Duygu Düzenleme- Çocuk Formu ve Çocuklar İçin Duygu Düzenleme- Yetişkin Formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler normallik testi sonuçlarına göre analiz edilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerde parametrik testlerden bağımsız gruplar t- testi, tekrarlı ölçümler için ANOVA ve Pearson Korelasyon analizleri, normal dağılım göstermeyen verilerde parametrik olmayan testlerden Mann- Whitney U testi, Friedman Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Spearman korealasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ilkokul ikinci sınıf öğrencilerine yönelik uygulanan ÇBEP'nın hem sözel hem de görsel çalışma belleği becerilerinde yalnızca kısa vadede değil, uzun vadede de anlamlı ve sürdürülebilir iyileşmeler sağladığını ortaya koymuştur. Çalışma, eğitim programının, duygu düzenleme becerilerinde özellikle öfke ve heyecan alt boyutlarında etkili olduğunu ve bu etkilerin zamanla korunduğunu göstermiştir. Ayrıca çalışma belleği ile duygu düzenleme stratejileri arasında öfke, korku ve üzüntü gibi temel duygularla ilişkili güçlü bağlantılar tespit edilmiş; bu da çalışma belleği becerilerinin, çocukların duygusal denge kurma süreçlerinde belirleyici bir rol oynayabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bu bulgular, eğitimcilerin ve araştırmacıların, çocukların zihinsel becerilerini ve duygusal sağlığını birlikte geliştirebilecek programlar tasarlamasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of the working memory training program on second-grade students' working memory and emotion regulation skills, as well as the relationship between working memory and emotion regulation. The research, which employed a quasi-experimental design with a non-equivalent pre-test post-test control group, involved 49 second-grade primary school students. The“Working Memory Training Program”prepared within the scope of the study was implemented in 8 sessions over 8 weeks for the children in the experimental group. No intervention was conducted with the children in the control group. Study data were collected using the Personal Information Form, Working Memory Scale, Emotion Regulation for Children-Child Form, and Emotion Regulation for Children-Adult Form. The collected data were analyzed according to the results of normality tests. For data with a normal distribution, parametric tests such as independent groups t-test, repeated measures ANOVA, and Pearson correlation analysis were used; for data without a normal distribution, non-parametric tests such as the Mann-Whitney U test, Friedman Test, Wilcoxon Signed Rank Test, and Spearman correlation analysis were applied. The study concluded that the working memory training program applied to second-grade primary school students provided significant and sustainable improvements in both verbal and visual working memory skills, not only in the short term but also in the long term. The program was also found to be effective in improving emotion regulation skills, particularly in the sub-dimensions of anger and excitement, with these effects being maintained over time. Additionally, strong connections were identified between working memory and emotion regulation strategies related to fundamental emotions such as anger, fear, and sadness, indicating that working memory skills may play a decisive role in children's processes of achieving emotional balance. These findings highlight the importance for educators and researchers to design programs that can simultaneously develop children's cognitive abilities and emotional well-being.