Kanserli dokulardaki radyoloji histopatoloji ve atomik kuvvet mikroskopisi görüntülerinde matematiksel fraktal analiz yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mathematical fractal analysis approaches on radiological histopathological and atomic force microscopy images of cancerous tissues
- Tez No: 920745
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇÖKELİLER SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kanserin erken ve doğru teşhisi, agresif tedavileri önlemek ve tedavi sürecini iyileştirmek açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışma, mamografi, histopatoloji ve atomik kuvvet mikroskobu (AFM) görüntülerinde sağlıklı, iyi huylu ve kötü huylu dokuların fraktal analiz yöntemiyle değerlendirilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The early and accurate diagnosis of cancer is crucial for preventing aggressive treatments and improving the treatment process. This study aims to evaluate healthy, benign, and malignant tissues in mammography, histopathology, and atomic force microscopy (AFM) images using the fractal analysis method.