Enerji tasarrufu sağlayan akıllı ev sistemi
Energy-saving smart home system
  1. Tez No: 920744
  2. Yazar: ONUR KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ev otomasyonu, yaşam alanlarını daha konforlu, güvenli ve enerji verimli hale getiren modern teknolojilerin bir birleşimidir. Ev otomasyon teknolojisinde kapı kilitleri, akıllı ışıklar, garaj kapıları, kameralar gibi birçok ürün kullanılmaktadır. Akıllı ev sistemlerinin ortaya çıkışı, konfor, verimlilik ve güvenlik sağlamak için sorunsuz bir şekilde entegre olduğu konut yaşamında önemli bir değişimi işaret etmektedir. Akıllı termostatlar da ev otomasyonu sisteminin en önemli ürünlerinden biridir. Bu cihazlar, optimum bir iç ortam yaratmak için otomasyon ve makine öğrenimi gibi teknolojileri kullanarak geleneksel sıcaklık düzenlemesinin ötesine geçmektedir. Akıllı termostatlar, kullanıcı tercihlerini öğrenmenin yanı sıra değişen çevre koşullarına da uyum sağlayabilir. Isıtma ve soğutma konusunda bilinçli kararlar almak için gerçek zamanlı hava durumu verilerine erişerek, dış sıcaklık dalgalanmalarından bağımsız olarak iç mekân ortamının konforlu kalmasını sağlar. Bu uyum sağlama yeteneği yalnızca konforu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda gereksiz ısıtma veya soğutmayı önleyerek enerji tasarrufuna da katkıda bulunur. Bu çalışmada evin iç sıcaklığını kullanıcıların tercihleri doğrultusunda ve enerji verimliliğini maksimize ederek otomatik olarak kontrol eden, kullanıcı davranışlarını öğrenen ve değişen koşullara uyum sağlayan bir akıllı ev sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Home automation is a combination of modern technologies that make living spaces more comfortable, safe and energy efficient. Many products such as door locks, smart lights, garage doors, cameras are used in home automation technology. The smart home exit signifies a significant change in residential life where advanced technologies are seamlessly integrated to provide comfort, efficiency and security. Smart thermostats are also one of the most important products of the home automation system. These devices provide the distribution of traditional temperature regulation using different technologies such as connection, automation and machine development to create an optimum indoor environment. Smart thermostats can adapt to changing environmental conditions as well as learn user preferences. It accesses real-time weather data to make informed decisions about heating and cooling, ensuring that the indoor environment remains comfortable regardless of outside temperature fluctuations. This adaptability not only improves comfort, but also contributes to energy savings by preventing unnecessary heating or cooling. In this study, a smart home system was developed that automatically controls the internal temperature of the house in line with the preferences of the users and maximizes energy efficiency, learns user behavior and adapts to changing conditions.