Experimental characterization and multi-scale modeling of two-dimensional woven composites
İki boyutlu dokuma kompozitlerin deneysel karakterizasyonu ve çok ölçekli modellemesi
- Tez No: 920769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IRMAK SARGIN, PROF. DR. ERCAN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin temel amacı, kürleme sürecindeki farklı üretim yöntemlerinin mekanik özellikler üzerindeki etkisini belirlemek ve dokuma kompozit malzemelerin elastik mekanik özelliklerini belirli hesaplamalı yaklaşımlarla tahmin etmektir. Kompozitlerin mikromekanik modellemesi çok ölçekli bir çerçeve içinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, mikro yapı ve makro özelliklerdeki farklılıkları gözlemlemek için otoklav ve otoklav dışı (vakumlu fırın) yöntemleri kullanılmıştır. Mikro yapıdaki farklılıklar optik mikroskopi, taramalı elektron mikroskobu ve mikro x-ışını tomografisi ile incelenmiştir. Makro özellikler, çekme ve üç nokta eğme testleri ile belirlenmiştir. Ayrıca, mikro yapıdaki farklılıklar malzeme modellerine uygulanmış ve bu farklılıkların elastik özellikler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Simülasyonlarda, Mori-Tanaka şemasıyla ortalama alan homojenleştirmesi (MFH) ve sonlu eleman homojenleştirmesi kullanılmıştır. Bu simülasyon çalışmalarının doğruluğu ve verimliliği deneysel verilerle karşılaştırılmış ve doğrulanmıştır. Son olarak, sonlu eleman homojenleştirmesi için meş tipi ve yakınsama çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to predict elastic mechanical properties of woven composites by different computational approaches. To achieve this aim, the effect of different curing routes on the mechanical properties are studied experimentally and computationally. Micromechanical modeling of composites is executed within a multi-scale framework. Autoclave and out-of-autoclave (vacuum-oven) are utilized for curing experiments to observe the differences in microstructure and hence, macro properties. The microstructures are examined using optical microscopy, scanning electron microscopy, and micro X-Ray tomography. Macromechnical properties are determined using tensile and three point bending tests. Moreover, the differences in microstructure are implemented in computational models and their effect on elastic properties are evaluated. For the simulations, mean field homogenization (MFH) with Mori-Tanaka scheme and finite element homogenization are employed. Accuracy and efficiency of these simulation work are compared with experimental data for validation. Lastly, for the finite element homogenization, mesh type and convergence studies are conducted.