Sanal yüksekeğitim - Yeni iletişim teknolojilerinden internetin kullanımı-
Virtual higher education -Using internet as a new communication technology-
- Tez No: 92077
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ SANAL YÜKSEKEĞİTİM Yeni İletişim Teknolojilerinden İnternetin Kullanımı Şahin Karasar İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1999 Danışman: Prof. Dr. Mehmet Kesim Eğitim, son yıllarda, teknolojik gelişmelerden büyük ölçüde etkilenmektedir. Bir zamanların, özel öğretmeni“mürebbiye”, bir süre mektup, radyo ve televizyon ile ulaşırken, şimdilerde tümü ile“sanallaşmak”üzere. Bu değişim, büyük ökçüde iletişim teknolojilerindeki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Yirminci asrın son çeyreği, bu alanda, Internet ile,“devrim”sel gelişmelere tanık olmuştur. Hayatm tüm alanlarını etkileyen, bu teknolojiler karşısında eğitim sektörünün aldığı ve alması gereken tavır, öncekilerden çok daha önemli bir konu haline gelmiştir. Bu yeni teknolojinin, eğitimde“bireysel”,“kitlesel”ve“küresel”uygulamaları birarada yaşatma gibi, önceden gerçekleştirilmesi adeta olanaksız olan bir potansiyel taşıdığı görülmüştür. Bunun da bir sonucu olarak,“sanal eğitim”ve“sanal üniversite”uygulamaları başlamış ve giderek de yaygınlaşmaktadır. Araştırma, iletişim, eğitim ve değişim kuramları ışığında, sanal eğitim ve sanal üniversite kavram ve uygulamalarının mevcut durum ve yönelimlerinin tesbiti, geleceğe dönük dersler çıkarılması ve Türkiye'deki olası uygulamalar için bir strateji geliştirme iiamacı ile başlatılmıştır. Tarama modelinde yürütülen çalışmada, kuramsal düşünülere ek olarak, ABD'deki başlıca uygulamalar ile ODTÜ örneği incelenmiştir. Tümü ile elektronik ortamda yapılan sanal (on-line) eğitim, yer ve zaman sınırlamalarını tümü ile kaldıran, kapasite ve eğitici gereksinimini büyük ölçüde çözerek erişimi kolay İştiran bir düzenlemedir. Uygulama için asgari teknolojik altyapı koşullan vardır. Genelde yeniliklerin yayılması kuramının da öngördüğü gibi, teknolojik yenilikler ve bunların eğitime yansıtılmaları da, yoğun talep alanlarında, toplumda saygınlığı olan kişi ve kurumlar öncülüğünde, yeniliğin teknolojik altyapısına (bu durumda bilgisayar yada enformatik'e) yalan alanlarda daha kolay olmaktadır. Eğitimde teknoloji kullanımı, bazen içeriden, ama çoğu zaman dışarıdan empoze yada dayatmalarla olagelmiştir.. Sanal eğitim, çoğun üniversite düzeyinde, hizmet-öncesi ve hizmet-içi eğitim etkinliklerinde, giderek yaygınlaşan bir şekilde kullanılmaktadır. Öğrencinin aktif katılımı esastır. Bu özellik, geleneksel sistemlerin“ezberci”eğitimi yerine,“araştırıcı”yaklaşımı egemen kılmaktadır. Sanayi devrimini çok sonradan farkeden Türkiye'nin, Internet ile gelen teknoloji devrimini yakalaması gerekir. Bunun en uygun yeri ise eğitim sektörüdür. Eğitime yansımayan teknolojinin toplumun öteki katmanlarında etkin olarak kullanılır hale gelmesi beklenemez. Bu nedenle, sanal üniversite uygulaması, en kısa zamanda, ulusal bilim ve teknoloji politikasının bütünlüğünde, bir“milli proje”olarak ele alınmalıdır. Öncelikle, kamuoyu aydınlatılmaya çalışılmalıdır. Uygulamaya, gelişmiş üniversiteler ile ve lisans-üstü eğitim düzeyinde, talebin en yoğun olduğu ve anılan teknolojilere yatkın, sınırlı sayıda alanda başlanmalı. Sanal eğitim, bir an önce, teknoloji, iletişim, meğitim ve ekonomik boyutları ile, Türkiye'nin araştırma öncelikleri arasında yer almalı; bilgisayar ve enformatik alanlarına ek olarak, işletmecilik, iletişim ve eğitim bilimleri enstitü, fakülte ve bölümleri, konuyu kendi açılarından araştırıp geliştirmeye çalışmalı; bu alanda kapsamlı araştırma ve tez yapanlara, teşvik amacı ile, özel proje finansman desteği sağlanmalıdır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Latelty, education has been effected by the technological development significantly. Once a special tutor, for some time, became a letter, radio and television; but now is about to almost totaly becoming a virtual reality. To a gerat extend, this change is a result of developments in communication technologies. In this area, the last quarter of the twentieth century, has vitnessed revolutionary developments with internet technology. The response of the educational sector toward these technologies which effect all facets of human life, has now become much more significant issue than the previous ones. It has been seen that, this new technology has a potential to operate“individualized education”,“mass education”and“globalization”at the same time, which no one could had dreamed for. As a result,“virtual education”and“virtual university”practices have been started and extending in operation every day. The basic objective of this study was to investigate the theoretical bases, existing practices, future trends in virtual education and virtual university, in view of theories and principles of communication, education and diffusion of innovations. So that, lessons could be drawn and strategies be developed for virtual education in Turkey. The study was a survey vtype. In addition to the theoretical thinkings in the field, major practices in the USA and at the Middle East Technical University have been examined. Virtual or on-line education, which is a process totally in electronic environment, has a potential to eliminate the time and place limitations for education, and ease the pressuere on the requirements of supply capacity in terms of individuals served and staff needed; thus making it easier to reach the educational services. There are minimumtechnological infrastructure requirements for the system. As generally predicted by the diffusion theories, technological innovations and their uses in education, seem to be easier in high demand and technology related areas (i.e. computer, informatics), under the leadership of highly regarded persons and institutions. The use of technolgy in education, while sometimes being effected by the educational system itself, has usually been imposed from outside. Virtual education, mainly at the university level, has now been used, more and more, in pre-service and in-service education. The active participation of students is very important in the system. This makes the system operate more in“research oriented”style than“root memorization”as the classical models uzually do. Turkey, in the past, being aware of the industrial revolutions at a much later time, needs to catch the technological revolution coming with internet. Education is the most appropriate sector to start with. Because, one can not expect a technology to be effectively used if it is not reflected in educational system. Virtual education, as a national project, should be considered within the general context of national science and technology policies, as soon as possible. As a first priority, public should be informed. Practices should be started with highly developed universities in limited number of programs, giving priorities to the programs in high demand and related technological areas. With educational, tehnological, communication and economical sides, virtual education should be included in the research priorities in Turkey. In addition to computer and informatics, management, communication and educational science specialists should investigate the matter in their respective institutes, faculties and departments; there should be financial support to special research projects and theses. VI