Yönetici eğitiminde bilgi teknolojisi kullanımı ve internet tabanlı yönetici eğitimi programı model önerisi
Use of information technology in managers and internet based model proposal for training programme
  1. Tez No: 92076
  2. Yazar: ÖZLEM OKTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
11 DOKTORA TEZ ÖZÜ YÖNETİCİ EĞİTİMİNDE BİLGİ TEKNOLOJİSİ KULLANIMI VE İNTERNET TABANLI EĞİTİM PROGRAMINA YÖNELİK BİR MODEL ÖNERİSİ Özlem OKTAL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman: Prof. Dr. Güneş BERBEROĞLU Değişim hızındaki artış, dolaşıma giren bilgi miktarını, dolayısıyla iletişim hacmini zorlamaktadır. Üstelik bilgi ve iletişim hacminin yükselmesi, değişim hızını da körüklemektedir. Bu hızlı yükselişi karşılayabilecek yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Bu yeni teknolojiler, insanların birbirleriyle ilişki kurma biçimleri ve insanın bilgiye ulaşmasında yardımcı olması ile ilgili olan bilgi teknolojileridir. Sözü edilen bu bilgi teknolojileri ile, bilginin işlenme hızı ve kullanılabilirliği artmış, dolayısıyla bilgiyi oluşturan veri hacmi de artmıştır. Böylece, işletmelerin planlama, uygulama ve denetleme kapasitelerinde de önemli bir artışa neden olmuştur. Bu teknolojilerden en önemlileri bilgisayar ve İnternet'tir. Günümüz rekabet koşullarında, yöneticiye ve dolayısıyla yöneticinin gelişen çevresel şartlara uyumu için eğitimine verilen önem artmaktadır. Tüm gelişmiş ülkelerde gerek eğitim sektöründe gerekse endüstriyel alanda kullanılan bilgi teknolojilerinden yönetici eğitiminde de yararlanmak zorunlu hale gelmiştir. Bu durumun bir zorunluluk ve ihtiyaç olduğunu benimseyen işletmeler, yönetim ve organizasyon yapılarında bazı değişiklikler yapmak zorundadırlar. Özellikle İnternet tabanlı bir eğitim sistemi kurmak isteyen işletmelerin, teknik altyapıyı oluşturmaları gerekmektedir. Eğitim programı geliştirme süreci iyi bir şekilde tanımlandıktan sonra İnternet üzerinden, programlarla ilgili bilgilerin işlenmesi ve bu bilgilere belirli kişiler tarafından erişimim sağlayan uygun yapının oluşturulması kolaylaşacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT USE OF INFORMATION TECHNOLOGY IN MANAGER'S TRAINING AND AN INTERNET BASED MODEL PROPOSAL FOR TRAINING PROGRAMME Özlem OKTAL Business Administration Department Anadolu University Institute of Social Sciences, April 1999 Adviser: Prof. Dr. Güneş BERBERO?LU Increase in the speed of change puts pressure on the information amount in the circulation, as well as on the volume of communication. Larger volumes of information and communication, in turn, accelerate the change process. In order to cope with such an increase new technologies have been developing. These technologies are related to the forms of interpersonal relationships and the information technologies helping people reach the knowledge. Thanks to these technologies, speed of processing and usefulness of information have improved, leading an increase as well as in the volume of data. Hence, planning, implementing, and controlling capacity of firms have become more effective. Computers and Internet are examples of such technologies mentioned. In today's competitive environment, importance given to managers and their training which helps them adapt to the changing environmental conditions is ever increasing. It became imperative that using information technologies in managers' training in both education and industrial sectors in developed countries. Firms considering this a need and a must have to make some changes to their organizational structures. Especially companies wishing to establish a training system based on Internet have to form the technological infrastructure in the first place. Having defined the process of training program clearly, it will be easier, through Internet, to process the information concerning programs and to establish an appropriate structure facilitating certain people to access specific information they need.