Ekstrem sporlarda kişilik özelliklerine göre heyecan arama ve risk alma davranışlarının incelenmesi
Examination of excitement-seeking and risk-taking behaviors according to personality traits in extreme sports
  1. Tez No: 920779
  2. Yazar: FERDAL ÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, ekstrem sporcuların kişilik özelliklerine göre heyecan arama ve risk alma davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, 34.06 yaş ortalamasına sahip 311 ekstrem sporcudan oluşmaktadır. Katılımcılar çeşitli eğitim seviyelerine sahiptir ve farklı ekstrem spor branşlarında faaliyet göstermektedirler. Sporcuların kişilik özelliklerini değerlendirmek için On Maddeli Kişilik Ölçeği (OMKÖ), heyecan arama davranışlarını ölçmek için Heyecan Arama Ölçeği (BSSS-8) ve risk alma davranışlarını analiz etmek için Risk ve Heyecan Envanteri (REI) kullanılmıştır. Veri toplama süreci çevrimiçi anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiş, anketler katılımcıların sosyal medya ve spor forumları gibi platformlardan erişimine sunulmuştur. Araştırmada kişilik özelliklerine dayalı beş farklı küme oluşturulmuştur: Yumuşak Başlılık, Deneyimlere Açıklık, Dışa Dönüklük, Duygusal Dengelilik ve Sorumluluk. Bu kümeler, sporcuların heyecan arama, telafi ve kaçış gibi davranışsal eğilimleri ile farklılaşmıştır. Sonuçlar, ekstrem sporcuların kişilik özelliklerinin, onların risk alma ve heyecan arama davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, sporcuların performanslarını geliştirmek için kişisel özelliklerine uygun antrenman ve psikolojik destek programlarının geliştirilmesine olanak tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between sensation-seeking and risk-taking behaviours based on personality traits in extreme sports athletes. The sample consists of 311 extreme athletes with an average age of 34.06. The participants have varying educational backgrounds and engage in different extreme sports disciplines. To assess the athletes' personality traits, the Ten-Item Personality Inventory (TIPI) was used, while the Brief Sensation Seeking Scale (BSSS-8) measured sensation-seeking behaviours, and the Risk and Sensation Inventory (REI) evaluated risk-taking behaviours. The data collection process was conducted through online surveys made accessible to participants via social media platforms and sports forums. Based on personality traits, five distinct clusters were identified: Agreeableness, Openness to Experience, Extraversion, Emotional Stability, and Conscientiousness. These clusters varied in terms of the athletes' behavioural tendencies, such as sensation-seeking, compensation, and avoidance. The findings reveal that personality traits significantly influence extreme athletes' risk-taking and sensation- seeking behaviours. These results offer valuable insights for designing tailored training and psychological support programs to enhance athletes' performance based on their individual personality traits.