Enerji kullanımının tarım sektörüne etkisi: Türkiye örneği
Effect of energy use on agricultural sector: The example of Türkiye
  1. Tez No: 920780
  2. Yazar: MAHMUT SOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnsanlık tarihiyle birlikte var olan tarım kuşkusuz insan hayatının en temelinde yer almaktadır. Tarım insanoğlunun yaşamını idame ettirebilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Diğer taraftan teknolojinin gelişmesiyle birlikte enerjinin önemi de giderek artmaktadır. Özellikle 2000'li yıllardan itibaren katlanarak artan bir enerji talebi gözlemlenmektedir. Bu çalışmada, enerji ile tarımın birbiri ile ilişkisi ele alınmıştır. Son yıllarda tarımsal ürün çeşitliliğinin oldukça fazla olması nedeniyle Türkiye genelinde hemen hemen bütün bölgelerde ekilebilen tarım ürünün ağırlıklı hububat olduğu bilinmekte ve çiftçiler hububat üretmek için genellikle traktörden yararlanmaktadır. Traktörlerin tükettikleri motorinin yanı sıra tarımsal üretimin gerektirdiği sulama için de motorin kullanılmakta, ayrıca elektrik enerjisinden de faydalanılmaktadır. Bu noktada, Türkiye'de elektrik üretimi konusunda sahip olunan kurulu güç kaynakları önem arz etmektedir. Kısaca bu çalışmada Türkiye'de tarımsal faaliyette kullanılan enerji türleri, kullanım miktarları ve kullanılan enerjinin tarımsal ürün verimini (çıktıyı) nasıl etkilediği irdelenmiştir. Bu amaçla ARDL analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agriculture, which has existed alongside human history, undoubtedly occupies a fundamental place in our lives. It is crucial for the survival of humanity. On the other hand, with the development of technology, the importance of energy is also increasing. Especially since the 2000s, the demand for energy has been rising exponentially. This study examines the relationship between energy and agriculture using data from across Turkey as well as some regional data. In recent years, due to the significant diversity of agricultural products, it is known that cereals are the predominant crop cultivated in almost all regions of Turkey. Farmers typically utilize tractors for cereal production. In addition to the diesel consumed by tractors, diesel is also used for irrigation, which is necessary for agricultural production, and electricity is utilized as well. At this point, the available installed power sources for electricity production in Turkey are of great importance. In summary, this study addresses the types of energy used in agricultural activities in Turkey, the quantities of energy consumed, and how the energy used affects agricultural product yield (output).