Cu2O ince filmlerin fiziksel özellikleri üzerinde NaOH molar konsantrasyonunun etkisi
Effect of NaOH molar concentration on the physical properties of Cu2O thin films
  1. Tez No: 920785
  2. Yazar: GÜLÜZAR TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Cu2O ince filmleri NaOH farklı molar konsatrasyonlarında (1 M, 2 M ve 4 M) ve farklı alttabanlar (cam ve ITO) üzerinde 60 °C depolama sıcaklığında 30'ar daldırma döngüsünde Ardışık Iyonik Tabaka Adsorpsiyon ve Reaksiyonu (SILAR) yöntemi ile hazırlandı. Cu2O ince filmlerin özellikleri (yapısal, morfolojik ve optik) NaOH molar konsantrasyonuna ve alttabanlara bağlı olarak incelendi. Cu2O ince filmlerin X-ışını kırınımı analizlerinden; filmlerin kristalleşmesinin NaOH molar konsantrasyonuna ve alttabanlara bağlı olduğu tespit edildi. Elde edilen tüm filmlerin (111) düzlemi boyunca tercihli bir yönelim gösterdiği ve kübik fazda polikristal yapıda oldukları görüldü. NaOH konsatrasyonunun artışı ile filmlerin kalınlık değerlerinin arttığı ve buna bağlı olarak oda sıcaklığındaki geçirgenlik ( %T ) değerlerinin azaldığı görüldü. NaOH konsatrasyonunun ve alttabanların Cu2O ince filmlerin FE-SEM görüntülerinde ve oda sıcaklığındaki optik özelliklerinde önemli sayılabilecek değişiklikler sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu2O thin films were prepared by Succesive Ionic Layer Adsorption and Reaction (SILAR) method at different molar concentrations of NaOH (1 M, 2 M and 4 M) and on different substrates (glass and ITO) at 60 °C deposition temperature for 30 immersion cycles. The properties (structural, morphological and optical) of Cu2O thin films were investigated as a function of NaOH molar concentration and substrates. From the X-ray diffraction analysis of Cu2O thin films, it was determined that the crystallization of the films was dependent on the NaOH molar concentration and the substrates. All films obtained showed a preferential orientation along the (111) plane and were polycrystalline in the cubic phase. It was observed that the thickness values of the films increased with increasing NaOH concentration and the transmittance (%T) values at room temperature decreased accordingly. NaOH concentration and substrates were found to provide significant changes in the FE-SEM images and optical properties of Cu2O thin films at room temperature.