Yerel basın örgütlerinde örgütsel iletişimin rolü ve önemi
The Role and the importance of organizational communication in local press organizations
- Tez No: 92079
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ YEREL BASIN ÖRGÜTLERİNDE ÖRGÜTSEL İLETİŞİMİN ROLÜ VE ÖNEMİ Berna Ercin Arslan İletişim Bilimleri Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman:Prof.Dr.Deniz Güler Kitle İletişim araçları arasında özel bir yeri olan yerel basın, toplumsal kurum olarak, toplumun iletişim yapısı içinde kendine özgü merkezi bir konuma sahiptir. Temel işlevi haber vermek olan yerel basın, ayrıca bir çok psiko-sosyal işlevleri de yerine getirir. Bunlar arasında, kamuoyu oluşturmak, eğitmek, eğlendirmek gibi fonksiyonları vardır. Amaçlan ne olursa olsun, toplumsal yapmm bir parçasını oluşturan kurumlar, yaşamlarım içte ve dışta kurulan ilişkiler düzeni sayesinde sürdürürler. Bu çok yönlü ilişkilerin kontrol altına alınması ve belirli bir yapısal düzen ve amaç içinde işlemesi etkili bir iletişim politikasına bağlıdır. Hizmet ettiği topluma“öncülük”görevini üstlenen yerel basın örgütlerinin böylesine önemli bir sorumluluğu yerine getirirken, kendi içindeki örgütsel yapılarını sağlam temeller üzerine oturtması, basın çalışanlarının“iletişimci”bilinci ile hizmet vermesi ve örgüt içi iletişimin sağlıklı bir işleyişe sahip olması da son derece önemlidir. Bu bağlamda basının topluma karşı olan sorumluluğunu da tam olarak yerine getirmesini sağlayacak önemli etkenlerden biri olan örgütsel iletişim sisteminin belirlenmesi gerekmektedir. Bu alanda yapılan literatür taramalarında basm örgütlerinin yönetim ve organizasyon yapılarının incelendiği görülmüş, buna karşılık; örgütsel iletişim sistemine yönelik çıkarsamalarda bulunan bir kaynağa rastlanmamıştır. Bu alandaki eksikliğin giderilmesi yönünde, yerel basm kuruluşlarının örgütsel yapılarından ve örgüt içi iletişim zayıflıklarından doğan problemleri ortaya koymak çalışmanın genel amacını oluşturmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, problemin tanıtılmasına, amacın ifade edilmesine, sayıltı ve sınırlılıkların sıralanmasına, ikinci bölümde ise; yöntemin betimlenmesine yönelik bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın temelini oluşturan iletişim kavramı açıklanmış, dördüncü bölümde bir kitle iletişim aracı olan yerel basmm rolü ve önemi üzerinde durulmuştur. Örgüt kavramı, yerel basın örgütlerinde organizasyon ve örgütsel iletişim yapılan beşinci bölümde ele alınmıştır. Altıncı bölümde, Antalya ilinde yayınlanan Yeni İleri Gazetesi çalışanlarına yönelik yapılan, anket sonucu elde edilen bulgular ortaya konulmuş ve bunlara ilişkin yorumlar yapılmıştır. Son bölümde ise; sonuç ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Local Press that is in a special place among the mass madia has a special position in the communication construct of the society as a social institution. Local press, whose main function is to inform, also carries out a lot of psycho-social functions as well. It has some functions such as to create public opinion, educate and entertain. Whatever their aim is, the institutions that constitute a part of the social structure continue by the order of relations inside and outside. To take these multi respected relations under the control and to make them work in a clear structural order and aim depend on a communication policy that is effective. While the local press organizations, which take the job of being leader in the society that they serve are carrying out a responsibility of this kind, it is very important to spend the institutional constructions in itself on strong base to serve its press workers with a communicators' conscience and to have a well operation in the communication within the organization. The literature search made on this field, it has been seen that the management and the structure of organization of press organizations but we haven't seen a source on the studies tending the system of organizational communication To meet this lack, it has been the main goal of this study to present the problems that occur as a result of the structure of the organization of local press organizations and the weakness of communication within the organization. In the firs part of the study, an attempt is made to define the problem, state the objective, line-up the assumptions and constraints, in the second part knowledge has been given in the direction of describing.In the third part, the communication concept that constitutes the base of this study has been explained, in the fourth part, the role and the importance of local press which is mass media the concepth of the organization, the organization and the structure of organizational communication in local press organizations have been studied in fifth part. In the sixth part, the result of the survey applied to the personel of Yeni îleri Which newspaper is pressed in Antalya have been stated and all the results have been comprehended. In the final part, conclusion and suggestions have been explained.