Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütünde ilk kademe yöneticilerine dönük olarak düzenlenen hizmet içi eğitim çalışmalarının ihtiyaç saptama açısından değerlendirilmesi
An Assessment of inservice training activities held for first level administrators of the central organization of the Ministry of National Education from the aspect of needs assessment
- Tez No: 92080
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZÜ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MERKEZ ÖRGÜTÜNDE İLK KADEME YÖNETİCİLERİNE DÖNÜK OLARAK DÜZENLENEN HİZMETİÇİ EĞİTİM ÇALIŞMALARININ İHTİYAÇ SAPTAMA AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Zuhal Çetinkaya TAMER İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Prof. Dr. Sezen ÜNLÜ Bu araştırma ile Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütünde ilk kademe yöneticilerine dönük olarak düzenlenen hizmetiçi eğitim çalışmalarının ihtiyaç saptama açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütünde görevli ilk kademe yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise merkez örgütünde yer alan Ana Hizmet Birimleri ilk kademe yöneticilerinden meydana gelmektedir. Araştırmada genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Amaçlara ilişkin verileri elde etmek için araştırmacı tarafından anket geliştirilmiştir. İki bölümden oluşan anketin birinci bölümünde, şube müdürlerine ilişkin kişisel bilgiler, hizmet içi eğitime katılma durumları ve katıldıkları eğitim programlarının belirtilmesi doğrultusunda 6 madde yer almaktadır. Yöneticilerin katıldıkları eğitim faaliyetlerinde ihtiyaçlarının saptanmasına ilişkin görüşlerin bulunduğu ikinci bölümde, 5'li Likert tipi derecelendirmenin kullanıldığı 25 madde yer almaktadır. Hazırlanan anketler, kavramsal geçerlilikle ilgili olarak“Öğretim Tasarımı”ve“Bilgi Teknolojisi”konusunda uzman 2, ve yüzeysel geçerlilik ile ilgili olarak da“Araştırma Yöntem ve Teknikleri”konusunda uzman 2 öğretim görevlisi olmak üzere toplam 4 uzmanın görüşüne sunulmuştur. Güvenirliği ise Cronbach Alpha formülünden yararlanılarak hesaplanmış ve 0.97 olarak bulunmuştur. %C YÜKSEKÖĞRETİM KDRDLU DOKÜMANTASYON MERKEZİElde edilen verilerin analizi, frekans (f) ve yüzde (%) dağılımları kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bitiminde şu sonuçlara ulaşılmıştır: Araştırma grubunun % 20'sine yakın bir bölümü kursiyer olarak hiçbir hizmet içi eğitim faaliyetine katılmamıştır. Araştırma grubu, eğitim çalışmaları öncesinde programın kendilerine tanıtılmadığı ve program amaçlarının eğitim ihtiyaçlarım yeterince karşılamadığı görüşündedir. Ankete verdikleri cevaplar ile şube müdürleri, eğitim programlan öncesinde hangi alanlarda eğitime ihtiyaçları olduğu konusunda görüşlerinin alınmadığım, eğitim çalışmaları esnasında ise program konularının ihtiyaç duydukları kapsamda işlenmediğini belirtmişlerdir. Araştırma grubuna göre, eğitim programlannın içerik düzenlemesi öğrenmeyi kolaylaştırmakta ancak söz konusu içeriğin öğrenilmesi için ayarlanan süre yeterli olmamaktadır. Eğitim çalışmalarında kullanılan yöntem ve teknikler ile eğitim ortamlarının öğrenme özelliklerine kısmen hitap ettiğini ifade eden yöneticiler, söz konusu eğitim çalışmalarından ihtiyaç duyduktan bilgiyi alamadıklannı ve beceri düzeyindeki hedeflere de tam ulaşamadıklannı belirtmişlerdir. Çalışma grubu aynca edindikleri bilgi, beceri ve davranışları görevlerinde tam olarak kullanamadıklan görüşündedir. Bundan başka, ilk kademe yöneticilerin, katıldıklan hizmetiçi eğitim çalışmalannın, işteki verimliliklerine kısmen katkısı olduğu ve buna sebep olarak ise ihtiyaçlannın saptanmaması görüşünde olduklan belirlenmiştir. Son olarak, yöneticilerin, Hizmetiçi Eğitim Dairesinin düzenlemiş olduğu eğitim faaliyetlerinde ihtiyaç saptama sürecinin öğretim tasannu yöntemlerine uygun olarak yerine getirilmediği ve yıllık eğitim planlanmn çalışanların ihtiyaçlanna dayanılarak hazırlanmadığı görüşünü taşıdıktan saptanmıştır. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at assessing the inservice training activities conducted for the first level administrators of the central organization of the Ministry of National Education from the aspect of needs assessment. The population of the study is the first-level administrators working for the central Ministry. Sample of the population is the first- level administrators of the main Ministerial units of the central Ministry. Survey technique was used for this study. Researcher developed a questionnaire to obtain necessary data related to the objectives. The questionnaire consists of two parts, first of which include six (6) items with regard to personal information of the section directors, information on their participation in inservice training, and the inservice training program they participated. The second part, including comments as to the needs assessment for administrators' training activities, consists of twenty-five (25) items on a Likert type scale with 1-5. The questionnaire was submitted to four experts, two specialized on Research Methods and Information Technologies for conceptual validity and two specialized on Research Methods and Techniques for oveall validity. Reliability was calculated as 0.97 by using Cronbach Alpha Formula. The analysis of the data obtained was made by using frequency (f) and percentage (%) response. The following results were obtained as the result of the study. Some 20% of the study group never participated in an inservice training as a trainee. Research group commented that, prior to the training activities, they were not informed about the training program and that the goals of the training program did not meet the educational needs. Section directors spoke of that their comments were not considered as to on which areas they needed training and as to the training programs were not given in needed context. According to the study group, content structure of the training programs facilitated learning, but the duration allocated for learning was not enough. Administrators stated that methods, techniques and media utilized in the training activities partially responded learning futures of the educational environment, that they could not receive needed knowledge and skills. The study group also indicated that they could not make use of knowledge, skills and behaviours in their dailly work. It was also mdetermined that inservice training activities partially contributed to first-level administrators' productivity of work, which was caused by no needs assessment activity held before the training, as they commented. Consequently, it was seen that administrators agreed on that, for the inservice training activities conducted by the Department of Inservice Training, needs assessment process did not take place in accordance with the instructional design methods, and annual training plans were not on the basis of needs of the Ministry staff. IV