Çay atığı uygulamalarının kuraklık stresi altındaki Karalahana (Brassica olerecea Var. Acephala)' nın büyüme ve verim parametreleri üzerine etkisi
Effect of tea waste applications on growth and yield parameters on kale (Brassica olerecea Var. Acephala) under drought stress
- Tez No: 920800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE FİLİZ BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çay fabrikalarında çayın işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıklar karalahana tarımı için sürdürülebilir organik madde kaynağı olabilir. Bu çalışmada çay atığının kuraklık stresi altında karalahananın büyüme ve verim parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla toprağa %5 ve %10 oranında çay atığı ilave edilerek %25 ve %50 su kısıtı uygulamaları yapılmış ve tam sulama (%100) ile karşılaştırılmıştır. Bitkilerin morfolojik gelişimlerine dayanan 15 parametre kullanılarak yapılan değerlendirmelerde kuraklık stresinin tüm incelenen parametreler üzerinde olumsuz etki yaptığı, stresin şiddeti arttıkça etkisinin de daha fazla olduğu, yetiştirme ortamına Çay Atığı ilavesinin bitkilerde zararlanma derecesini arttırdığı, bitki boylarında kısalmaya ve klorofil indeks değerlerinde azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte toprağa stres olmayan ortamda %10 Çay Atığı ilave edilmesinin bitkilerde yaprak sayısı, bitki yaş ağırlığı, kök çapı ve kök yaş ağırlığı üzerinde herhangi bir katkı yapmadığı gibi olumsuz etkisinin de olmadığı ancak kuru ağırlığını artırdığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, sulamanın yetersiz olduğu ve kurak koşullarda fabrikalarda atık olarak ortaya çıkan materyallerin kullanımı karalahana için uygun bulunmamıştır. Çay Atığının bu amaçla değerlendirilebilmesi için biyoaktif bileşiklerinin öncelikle uzaklaştırılması, kompost veya biyokömür formlarına dönüştürülerek kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Tea Waste generated during tea processing in tea factories can be a sustainable organic matter source for kale cultivation. In this study, in order to determine the effect of tea waste on the growth and yield parameters of kale under drought stress, 5% and 10% tea waste was added to the soil and 25% and 50% water deficit applications were applied and compared with full irrigation (100%). The observations were made by using 15 parameters based on the morphological development of plants, it was determined that drought stress had a negative effect on all examined parameters, the effect increased as the severity of stress increased, and the addition of Tea Waste to the growing medium increased the degree of damage to the plants, caused shortening in plant heights and a decrease in chlorophyll index values. However, it was observed that adding 10% Tea Waste to the soil in a non-stressed environment did not make any contribution to the number of leaves, plant fresh weight, root diameter and root fresh weight in plants and did not have any negative effect, but increased the dry weight. As a result, the use of materials generated as waste in factories under insufficient irrigation and dry conditions was not found suitable for kale. In order to utilize Tea Waste for this purpose, its bioactive compounds must first be removed and converted into compost or biochar forms and used.