Application of tea waste compost to improve properties of a calcareous soil under different irrigation levels
Farklı sulama altında çay atığı kompost uygulamasının kireçli bir toprağın özelliklerġnġn iyileştirilmesi
  1. Tez No: 687576
  2. Yazar: MİRWAİS AZAMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, çay atığı (TW), çay atığı kompostu (TWC) ve asitlendirilmiş çay atık kompostu (ATWC) uygulamalarının kireçli bir toprağın bazı fizikokimyasal özelliklerine, buğday bitkisinin biyokütle verimi üzerine etkisi tam ve eksik sulama seviyeleri altında araştırılmıştır. Rize'de bulunan bir çay üretim tesisinden elde edilen çay atığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümündeki windrow kompostlama ünitesi kullanılarak aerobik olarak kompostlanmıştır. Kompostun tamponlama kapasitesi belirlendikten sonra, kompostlanan materyali 0.5 M H2SO4 çözeltisi kullanılarak üç farklı pH seviyesinde (3, 4 ve 5) asitleĢtirilmiştir. Sera denemesinde, kireçli bir toprağa tam ve eksik sulama seviyeleri altında üç tekerrürlü olarak, farklı dozda (%0, %2, %4 ve %6) TW, TWC ve 3 farklı pH seviyesindeki ATWC ilave edilmiĢtir. Otuz günlük inkübasyon süresi sonrasında Pandas çeşidi buğday bitkisi yetiştirilmiş ve 141 gün sonra hasat edilmiştir. Bitki büyümesi sırasında, saksılar tartılarak günlük sulama ile saksılardaki nem miktarı bitkiye yarayışlı su seviyesinini %100 (tam) ve %50 (eksik)'sinde tutulmuĢtur. TW, TWC ve ATWC uygulamalarının artan dozları, toprak organik maddesi, toplam N, yarayışlı P ve değişebilir katyonlar (Ca, Mg, K, Na) ve EC içeriklerini kontrole göre arttırmıştır. TW, TWC ve ATWC uygulamaları ile genel olarak agregat stabilite değerleri artarken, tüm uygulama dozlarının artmasıyla hacim ağırlığı değerleri önemli düzeyde azalmıştır. TW, TWC ve ATWC uygulamaları, her iki sulama seviyesinde de CaCO3 içeriklerini ve toprak pH değerlerini önemli düzeyde azaltmıştır. Biyokütle, her iki sulama seviyesi altında tüm uygulama dozlarının arttırılmasıyla önemli ölçüde artmıştır. Toprak OM içeriği; EC, toplam N, yarayışlı P, değişebilir katyonlar ile önemli pozitif korelasyon göstermiĢtir. DeğiĢebilir katyonlar ve biyokütle; her iki sulama seviyesinde pH, Db ve CaCO3 içeriği ile önemli negatif korelasyonlar göstermiĢtir. Eksik sulama seviyesindeki OM, pH, EC ve yarayışlı P içerikleri tam sulama seviyesine göre daha yüksek bulunmuşken, tam sulama seviyesindeki biyokütle ve AS değerleri eksik sulama seviyesine göre daha yüksek olmuştur. Diğer toprak özellikleri sulama seviyeleri ile aralarında önemli düzeyde farklılıklar göstermemişlerdir. Toprak pH'sı CaCO3 ile önemli bir pozitif korelasyon verirken; EC, toplam N, P, değişebilir katyonlar ve biyokütle ile önemli negatif korelasyonlar vermiştir. Biyokütle değerleri; OM, EC, toplam N, P, değişebilir katyonlar ile önemli pozitif korelasyonlar gösterirken; pH, Db ve CaCO3 içeriği ile anlamlı negatif korelasyonlar göstermiştir. ATWC'nun kireçli toprağa uygulanması, toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirmiş ve ayrıca biyokütleyi artırmıştır. Ayrıca toprak pH'sını düşürerek toprakta bulunan diğer bitki besin maddelerinin artmasına sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis study was to investigate the effects of tea waste (TW), tea waste compost (TWC) and acidified tea waste compost (ATWC) applications on some physicochemcial properties of a calcareous soil and biological yield of wheat plant under full and deficit irrigation levels. Tea waste obtained from a tea production plant in Rize was composted aerobically using the windrow composting unit of Soil Science and Plant Nutrition Department of Agricultural Faculty in Ondokuz Mayıs University. After determining the buffering capacity of compost, the composted material was acidified to reach three different pH levels (3, 4 and 5) using 0.5 M H2SO4 solution. In the greenhouse experiment, 4 different doses (0, 2, 4 and 6%) of TW, TWC and ATWC at three pH levels were added to the calcareous soil with three replications under full and deficit irrigation levels. After the 30 days incubation period, Pandas variety wheat plant was grown and harvested after 141 days. During the plant growth, the moisture levels in pots were kept at 100% (full) and 50% (deficit) of plant available water content with irrigating daily after weighing the pots. The increasing doses of TW, TWC and ATWC applications increased soil organic matter, total N, available P and exchangeable cations (Ca, Mg, K, Na) contents, EC values over the control treatment. While the aggregate stability values generally increased with the applications of TW, TWC and ATWC, bulk density values significantly decreased with increasing the application doses of all treatments. The applications of TW, TWC and ATWC significantly decreased CaCO3 contents and soil pH values under both irrigation levels. The biological yield significantly increased with increasing the application doses of all treatments under both irrigation levels. Soil OM content showed significant positive correlations with EC, total N, P, exch. cations, biological yield, and significant negative correlations with pH, Db and CaCO3 content in both irrigation levels. While OM, pH, EC, available P contents in deficit irrigation level were higher than that in full irrigation level, the biological yield, AS values in full irrigation level were higher than that in deficit irrigation level. The other soil properties were not significantly different between the irrigation levels. Soil pH gave a significant positive correlation with CaCO3 and significant negative correlations with EC, total N, P, exch. cations and biological yields. Biological yield values had significant positive correlations with soil OM, EC, total N, P, exch. Cations, and significant negative correlations with pH, Db and CaCO3 content. The applications of ATWC to the calcareous soil improved soil physical and chemical properties and also increased biological yield. By decreasing soil pH and increasing other plant available nutrients in the soil.