Görme engellilere yönelik akıllı sensörlerle düşük maliyetli akıllı baston tasarımı
Low cost smart walking stick design with smart sensors for the visually impaired
- Tez No: 920815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET TONYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka ve Akıllı Sistemler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dünyada yaklaşık 285 milyon insanın görme engelli olduğu varsayılmaktadır. Bunun 39 milyonu“kör”, 246 milyonu da“az gören”olarak kayıtlara geçmiştir. Görme bozukluğunun pek çok sebebi olabilir. Genetik yatkın olma ve akraba ile evlilik, ülkemizdeki göz kusurlarının temel nedenidir. Bunun yanında kaza, yaralanma ve beyin hasarı gibi sebeplerle ileri görme bozuklukları olabilir. Günümüzde, teknolojiyi hayatımızın her noktasında aktif olarak kullanmaktayız. Görme engellilerin engelsiz bireyler gibi, yaşamını daha rahat sürdürebilmeleri için çeşitli donanımlar ve yazılımlar üretilmektedir. Bu çalışmayla tasarlanan akıllı baston sayesinde engelli bireylerin hayat standartlarını daha yukarıya taşımak amaçlanmıştır. Tasarlanan akıllı bastonumuza elektronik cihazlar entegre edilerek, görme engelli bastonu akıllı hale getirilecektir. Akıllı bastonumuzun hem donanımsal hem de yazılımsal olarak tasarlanması, bu çalışmanın amacını teşkil etmektedir. Donanımsal olarak üç farklı donanım kullanıldı. Bunlar; GPS modülü, Arduino Leonardo geliştirme kartı ve GSM modülüdür. Yazılım aşamasında Arduino IDE kod platformu kullanılmıştır. Herhangi bir tehlike durumunda veri iletişim algoritması uygulanarak Kapadokya GSM modülden cep telefonuna uyarı mesajı gönderilecektir. Uyarı sinyali alındıktan sonra cep telefonu yazılımındaki rutinler devreye girecektir. Sistemin başarıyla çalıştığı ve görme engelli bireyin konumunu doğru tespit ettiği görülmüştür. Literatürde görme engellilere yönelik tasarlanmış birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmalarda farklı sistemler için geliştirilmiş devre ve yazılım tasarımlarının benzer olduğu görülmüştür. Çalışmamızda kullandığımız Kapadokya GSM Shield sayesinde birçok işlevi bir arada yaparak maliyetin düşük olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is assumedthatapproximately 285 millionpeople in theworldarevisuallyimpaired. Of these, 39 millionwererecorded as“blind”and 246 million as“lowvision”. Theremay be manyreasonsforvisualimpairment. Geneticpredispositionandmarriagetorelativesarethe main causes of eyedefects in ourcountry. Inaddition, severe visualimpairmentmayoccurduetoreasonssuch as accidents, injuriesandbraindamage. Nowadays, weactivelyusetechnology in everyaspect of ourlives. Various hardware and software areproducedsothatvisuallyimpairedpeople can livetheirlivesmorecomfortably, likenon-disabledindividuals. Thankstothesmartcanedesignedwiththisstudy, it is aimedtoraisethelivingstandards of disabledindividuals. Byintegratingelectronicdevicesintoourdesignedsmartcane, thevisuallyimpairedcanewill be madesmart. Thepurpose of thisstudy is todesignoursmartcaneboth in hardware and software. Three differenthardwareswereused. These; It is GPS module, Arduino Leonardo development board and GSM module. Arduino IDE code platform wasused in the software phase. Incase of anydanger, a warningmessagewill be sent tothe mobile phonefromtheCappadocia GSM modulebyapplyingthe data communicationalgorithm. Afterthewarningsignal is received, theroutines in the mobile phone software will be activated. It has beenobservedthatthesystemworkssuccessfullyanddetectsthelocation of thevisuallyimpairedindividualaccurately. Therearemanystudies in theliteraturedesignedforvisuallyimpairedpeople. Inthesestudies, it wasseenthatthecircuitand software designsdevelopedfordifferentsystemsweresimilar. ThankstotheCappadocia GSM Shieldweused in ourstudy, it is aimedtokeepthecostlowbycombiningmanyfunctions.