Değişen kullanıcı gereksinim istek ve beklentilerinin toplu alışveriş merkezleri tasarımına etkilerinin değerlendirilmesi
Gaining valeu of the user's changing necessity desire and expactations effects in the representation of collected shopping centers
  1. Tez No: 92082
  2. Yazar: H. NİLGÜN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DEĞİŞEN KULLANICI GEREKSİNİM İSTEK VE BEKLENTİLERİNİN TOPLU ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ TASARIMINA ETKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ H.Nilgün YILDIRIM iç Mimarlık Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık1998 Danışman:Doç. Dr. Meral NALÇAKAN Bu çalışma, Giriş, 4 Bölüm, Ek'ler ve Kaynaklardan oluşmaktadır. Giriş' te; çalışmanın alanı özetlenmiştir. Birinci bölümde, kullanıcı gereksinim, istek ve beklentilerinin değişmesinde, en önemli etken olan toplumsal değişme ve kullanıcı üzerindeki sosyal, ekonomik, kültürel etkileri ele alınmıştır. ikinci bölümde, tasarım, tasarım kriterleri, alışveriş merkezlerindeki tasarımı etkileyen öğeler ve toplumsal değişmenin bu merkezlere yansımaları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, toplumsal değişmenin hızla yaşandığı Ankara kentinden seçilen alışveriş merkezlerinin mekan ve tasarım kriterleri, kullanıcı gereksinim, istek ve beklentileri açısından değerlendirilmektedir.II Çalışmanın son bölümünde genel sonuçlar özetlenmekte, toplumsal değişmenin toplu alışveriş merkezlerindeki kullanıcı gereksinim, istek ve beklentilerine etkilerinin, sorunlar ortaya konularak bir değerlendirmeye çalışılmıştır. Ek'te, Üçüncü bölümdeki örneklerin plan, kesit ve görünüşleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
r in ABSTRACT This study includes introduction, 4 chapters, appendices, and bibliography ( sources ). Field of the study is summarized in the introduction. In the first section, the social changing which is the most important element of changing of user's necessity, desire, and expactations and effect of this changing's social, economic, cultural, and on user's factors are mentioned. In the second section, representation, representation criterions, elements which effects the project in the shopping centers and the reflection of social changing in these centers are examined in detail. In the third section, place and representation criterions of selected shopping centers in the Ankara city which has fast social changing is mentioned with user's necessity, desire, and expectation. In the fourth and the last section of this study, general results are summarized and the effects of social changing in the user's necessity, desire, and exectations of collected shopping centers are tried to mention. Plan, cross section, and appearances of examples which are used in the third section are presented as an appendix.