Halk kütüphanelerinde yenilikçi hizmet geliştirme süreci: Bartın Ulus Kültür ve Sanatevi Halk Kütüphanesi örneği
Process of developing innovative services in public libraries: Example of Bartın Ulus Culture and Arthouse Public Library
  1. Tez No: 414544
  2. Yazar: ERDİNÇ ALACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
İşletmeler veya kurumlar için, hedef kitlenin ilgisi kaybedildiği an kurumsal varlığın sürekliliği tehlikeye girmektedir. Kurumsal varlığın devamı, sürekli değişen kullanıcı/müşteri gereksinim ve beklentilerine karşılık verebilmekten geçmektedir. Gereksinim ve beklentilere karşılık verebilmekse, orijinal fikirlerle ya da var olan fikirlere farklı bakış açıları getirilerek ortaya yeni ürün veya hizmetin çıkarılmasıyla, farklı yöntemlerin kullanılmasıyla mümkündür. Yeni bir ürün ya da hizmetin ortaya çıkarılması bir sürecin sonucudur. İşte bu süreç yenilikçilik olarak nitelendirilmektedir. Bu yaklaşım kapsamında yenilikçilik, demokratik, toplumsal ve kültürel kurumlar olarak nitelendirilen halk kütüphanelerinde kullanıcı istek ve beklentilerinin karşılanması, memnuniyetinin sağlanması ve bu sayede kurumsal varlığın devamlılığının sürdürülmesi açısından önem taşıyan bir kavram olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışma, Bartın Ulus Kültür ve Sanatevi Halk Kütüphanesi'nin yenilikçi hizmet geliştirme yaklaşımını süreç bağlamında incelemek ve bu sürecin kullanıcı memnuniyeti üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın alanını Ulus Kültür ve Sanatevi Halk Kütüphanesi oluşturmaktadır. 2 kütüphane yöneticisi ve 185 kullanıcı ile örneklenen araştırmada betimleme yöntemi ile anket, gözlem, yapılanmış görüşme teknikleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlara göre, Ulus Kültür ve Sanatevi Halk Kütüphanesi kullanıcılarının kütüphanenin fiziki, teknolojik, personel, derme şartlarından ve kendilerine sunulan kütüphane hizmetlerinden yüksek oranda memnun oldukları gözlenmiştir. Kütüphane yönetimi tarafından yenilikçi hizmet olarak geliştirilen ve kullanıcıya sunulan hizmetlerin de yine kullanıcı tarafından yüksek oranda beğenildiği anlaşılmıştır. Memnuniyet ve beğeni oranlarının %100 yakın olması Ulus Kültür ve Sanatevi Halk Kütüphanesi'nin başarılı bir yenilikçi hizmet geliştirme süreci gerçekleştirdiğini göstermektedir. Bu bağlamda, elde edilen sonuçlara göre,“Bartın Ulus Kültür ve Sanatevi Halk Kütüphanesi'nin yenilikçi hizmet yaklaşımı ve uygulamalar kütüphane hizmetlerini, kullanım durumunu ve kullanıcı memnuniyetini olumlu yönde etkilemektedir”şeklinde oluşturulan hipotezimiz doğrulanmıştır. Anahtar Sözcükler İnovasyon, yenilikçilik, yenilikçi hizmet, halk kütüphanesi, yenilikçi hizmet politikası, yenilikçilik süreci, yenilikçilik kültürü, kullanıcı memnuniyeti, Ulus Kültür ve Sanatevi Halk Kütüphanesi, Bartın
Özet (Çeviri)
When the interest of the target group is lost for the business administrations or institution, the continuity of the institutional entity becomes risky. Continuity of the institutional entity is associated with fulfilling the continually changing user/ customer needs and expectations. As for fulfilling the needs and expectations, it becomes possible with the original ideas or putting forward different points of views for the current ideas and therefore, launching new product or service, use of different methods. Releasing a new product or new service is the result of a process. This process is called as innovativeness. Within the frame of this approach, innovativeness catches attention as a concept, which is important in terms of fulfilling the desires and expectations of users, enabling the satisfaction and therefore, maintaining institutional entity in public libraries called as democratic, social and cultural institutions. This study was carried out in order to examine Bartın Ulus Culture and Arthouse Public Library's approach of developing an innovative service within a context and put forward the effect of this process on the user satisfaction. Within this context, Ulus Culture and Arthouse Public Library constitutes the area of the study. In the study, 2 library directors and 185 users were sampled. Descriptive method, questionnaire, observation, structured interviews were used. According to the results of the study, users of Ulus Culture and Arthouse Public Library have been observed to be highly satisfied with physical, technological circumstances, personnel, collection and offered library services. It has been understood that services developed as an innovative service and offered to the user by library administration are highly appreciated by the user. 100%, which is an approximate percent of satisfaction and appreciation as proves that Ulus Culture and Arthouse Public Library has carried out a successful process of developing an innovative service. Within this context, according to the results of the study, our hypothesis formulated as“Innovative approach and applications of Bartın Ulus Culture and Arthouse Public Library influences the library services, use of library and user satisfaction in a positive way”was verified. Keywords Innovation, innovativeness, innovative service, public library, innovative service policy, innovativeness process, innovativeness culture, user satisfaction, Ulus Culture and Arthouse Public Library, Bartın