Yabancı dil öğretiminde eğitim politikası sorunu ve yeni bir yaklaşım
The Problem of education policy and a new approcht in language teaching
- Tez No: 92083
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL KOCADORU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ YABANCI DİL ÖĞRETİMİNDE EĞİTİM POLİTİKASI SORUNU VE YENİ BİR YAKLAŞIM MEHMET SEMERCİ Alman Dili Eğitimi Anabilim Dah-Doktora Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Aralık 1999 Danışman: Doç.Dr. Yüksel KOCADORU Bilgisayar çağı dediğimiz 20.yüzyılda, globalleşmenin ve evrenselleşmenin gereği olarak yabana dile olan gereksinim her gün biraz daha artmaktadır. Internet sayesinde dünyadaki bütün yazınsal kaynaklara anında ulaşmak söz konusu olmakta, ancak bir yabana dil bilmek önkoşulu ile. Yabana dilin bu denli önemli olması, bu konuda belli stratejilerin geliştirilmesini, belli hedeflerin tespitini, bu doğrultuda belli programların oluşturulmasını ve gerekli olan önkoşulların yerine getirilmesini de zorunlu kılmaktadır. Özellikle dil öğretiminde öğrenci-öğretmen, amaç, yöntem, teknolojik gelişmelerin dil öğretimine kazandırılması, ortam, yeni öğretim modellerinin geliştirilmesi çok yönlü olarak ele alınıp incelenmesi gerekmektedir. Türkiye gibi öğrenilen amaç-dil ülkesinin uzak olduğu durumlarda ve farklı dil gruplarından gelmenin yarattığı zorluk ve bu konudaki sorunların da göz önüne alındığı durumlarda sorunların saptanması ve çözümleri de o derecede önem kazanmaktadır. Yabana dil olarak iiAlmanca öğretiminde bu dile takınılan siyasi tavır, saptanan hedefler ve bu doğrultuda hazırlanan öğretim programlan ile öğretim yöntemleri, öğretim araçları ve diğer gereksinimler sorunun ve çözümünün temel taşlarım teşkil etmektedir. Bu araştırmada yukarıda sözü edilen tüm bu sorunlar ayrıntılı olarak ele alınıp bu değerlendirmelerin ışığı altında süzgeçten geçirilip yapılan saptamalar gözönüne alınarak 8 yıllık zorunlu eğitim çerçevesinde yabana dil olarak Almanca öğretimine yeni bir öğretim modeli önerilmektedir. Böylece yabancı dil olarak Almanca, gerçek anlamda öğretilme-öğrenilme ve okul dışı yaşama aktarılabilme olanağına kavuşacaktır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROBLEM OF EDUCATION POLICY AND A NEW APPROCHT IN LANGUAGE TEACHING The need for any foreign language is increasing due to the computer era, globalism and universalism of the 20. centruy. Only one condition, namely; speaking a language, can one easily reach and get information from internet an literaty issues. That a foreign language is so crucial prerequisites the development of certain strategies, the definition of certain goals and development of cirruculum accordingly. In language teaching the relationship between student and teacher, the objective, methodology, the application of technological development, the milieu, the improvement of new teaching models and their investigation are vitally necessary. The definition of language teaching problems is rather difficult in countries which is far away from the target language family such as it is the case in Turkey. In other words, since Turkish and German belong to different language families teaching problems arise much more than ever. In the teaching of German, the political attitude towards German, determined objectives and language teaching cirruculum and methodology, teaching materials and other requirements constitudes the basis in attempt to solve the current problems. ivIn this study a new teaching model of German has been presented to the eight year education in the light of above evaluation by means of filtering and taking account of what has been determined. It is supposed that the teaching and learning of German will be achieved appropriately and German can be transferred to the real life situations properly.