Toplam arza yönelik makro ekonomik politikalar
Macro economic policies concerning aggregate supply
  1. Tez No: 92081
  2. Yazar: LEVENT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TOPLAM ARZA YÖNELİK MAKRO EKONOMİK POLİTİKALAR Levent Erdoğan İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 1999 Danışman: Prof. Dr. Necat Berberoğlu Toplam arz, makroekonomflc değişkenler arasındaki ilişkileri çözümlemede toplam taleple birlikte önemli bir rol oynar. Toplam talep aracılığıyla durgunluk ve işsizliği içeren ekonomik problemlerin sadece bir bölümü incelenebilir. Bununla birlikte, ekonomideki problemlerin bir çoğu arzdan kaynaklanmaktadır. Toplam arz-toplam talep modeli bu problemleri analiz etmekte kullanılan önemli bir makroekonomik araçtır ve aynı zamanda bu model fiyat düzeyinin yanısıra çıktıdaki dalgalanmaları çözümlemede de kullanılan bir araçtır. Bu araç dengeli bir büyümeden ekonominin uzaklaşma nedenlerini belirlemek için kullanılır. Bu aynı zamanda fiyat istikrarım sağlamak, çıktıdaki dalgalanmaları ve işsizliği önlemek amacım güden hükümet politikalarının sonuçlarım değerlendirmek için de kullanılır. Toplam talepteki değişmelerin etkisini görebilmek için toplam arz eğrisinin eğimi günümüz iktisadının temel problemlerinden birisidir. Bu çalışmada toplam arzı belirleyen unsurlar ele alınmış ve ayrıca çıktı ve istihdamı etkilemeye yönelik arz yanlı politikalar analiz edilmiştir. Son olarakta, çıktı ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Aggregate supply, with aggregate demand, plays an important role explaining the relationship between macroeconomic variables. Through aggregate demand we can examine only one part of economic problems including recessions and unemployment. However, most of the major economic problems are on the supply-side. Aggregate supply-aggregate demand model is a basic macroeconomic tool for examining these problems and also for studying output fluctuations as well as the price level. This tool is widely used for determining the reasons behind why an economy deviates from a path of smooth growth. It is also used to explore the consequences of government policies aiming to reduce unemployment, to smooth output fluctuations and to maintain stable prices. In order to find out the effects of changes in aggregate demand to the economy, determining the slope of aggregate supply is a major economic problem in today's macroeconomics. In this study, we have examined the determinants of aggregate supply and also analysed supply-side policies that effects output and employment. As a result, we have tried to explain the relation between output and macroeconomic variables.