Sığırların solunum sistemi hastalıklarında oksidatif stres ve immun cevap üzerine sıvı premiksin etkileri
Effects of liquid premix on oxidative stress and immune response in cattle respiratory system diseases
- Tez No: 920842
- Danışmanlar: PROF. DR. MİYASE ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma besi sığırlarında solunum sistemi enfeksiyonlarında tedavi öncesi ve sonrasında bazı biyokimyasal, bağışıklık, oksidatif stres parametrelerinde oluşan değişiklikleri ortaya koymak ve kullanılacak antibiyotik miktarı ve süresinin kısaltılması için sıvı premiks ilavesinin olası tedaviye destekleyici etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla besi iş-letmesinde, solunum sistemi enfeksiyonlarına karşı aşılanmamış ve tedavi yapılmamış 6-8 aylık yerli melez ırklardan 20 adet solunum sistemi hastalığı belirtisi gösteren ve 10 adet sağlıklı (kontrol) olmak üzere, toplam 30 sığır kullanıldı. Hasta hayvanlar iki gruba ayrıldı: I. gruba medikal tedavi, ikinci gruba medikal tedavi + sıvı premiks uygulandı. Hayvanların burnundan svap örnekleri alınarak bakteriyolojik etken izolasyonu ve identifikasyonu yapıldı. Kontrol grubu hayvanlarından bir kez ve hastalıklı gruplardan tedavi öncesi (0. saat) ve tedavi sonrası 6., 24., 48. ve 120. saatlerde hayvanların v. jugularisinden antikoagulantsız ve antikoagulantlı tüplere kanları alındı. Serum AST, ALT aktiviteleri, TCHO, TG, TB, TP, ALB, GLB, ÜRE, KRE düzeyleri ve plazma TAK, TOK, OSI, TT, NT, DD, TNF-α, IL-6, IgA ve IgM düzeyleri değerlendirildi. Serum biyokimyasal parametrelerde gruplar arasında ve tedavi öncesi ve sonrasında farklılıklar gözlenmedi. AST aktivitesi 2. grupta tedavi öncesine göre tedavi sonrasında 24., 48. ve 120. saatlerde, 3.grupta tedavi öncesine göre tedavi sonrasında tüm kan alınan zamanlarda , ALT aktivitesi 2. ve 3. gruplarda tedavi öncesine ve tedavi sonrası 6. saate göre 24., 48. ve 120.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the changes in some biochemical, immune and oxidati-ve stress parameters before and after treatment for respiratory system infections in beef cattle and to determine the possible supportive effects of liquid premix addition to shorten the amount and duration of antibiotics to be used. For this purpose, a total of 30 cattle, 20 showing signs of respiratory system disease and 10 healthy (control), of 6-8 month old local cross-breed cattle that were not vaccinated against respiratory system infections and not treated, were used in the fattening enterprise. Sick animals were divided into two groups: Group I received medical treatment, and Group II received medical treatment + liquid pre-mix. Bacteriological agent isolation and identification were performed by taking swab samples from the nose of the animals. Blood samples were taken from the jugular vein of the animals into tubes without and with anticoagulant, once from the control group animals and from the diseased groups before treatment (day 0) and at the 6th, 24th, 48th and 120th hours after treatment. Serum GOT, ALT activities, TCHO, TG, TB, TP, ALB, UREA, KRE levels and plasma TAS, TOS, OSI, TT, NT, DD levels, TNFα, IL-6, ImgA and IgM con-centrations were evaluated. No differences were observed in serum biochemical parameters between the groups and before and after treatment.