Agronomic and physiological characterization of Sorghum germplasm under limited and non-limited nitrogen conditions
Sorgum germplazmanın kısıtlı ve kısıtlı olmayan azot koşulları altında agronomik ve fizyolojik karakterizasyonu
- Tez No: 920846
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHEEM SHAHZAD BALOCH, DOÇ. DR. MUHAMMAD AZHAR NADEEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Azot noksanlığı, dünya genelinde tarımsal üretimi olumsuz etkileyen önemli bir çevresel faktördür. Bu durumun üstesinden gelmek ve gıda güvenliğini sağlamak amacıyla, azot kullanım etkinliği yüksek bitkilerin, özellikle sorgumun araştırılması büyük önem taşır. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde 2022-2023 yılları arasında gerçekleştirilen bir çalışma, 125 sorgum aksesyonu ve 6 ticari hibrit çeşidi üzerinde azotun etkilerini inceledi. Araştırmada, azot kullanılan (N+) ve kullanılmayan (N-) uygulamalar arasında bitki boyu, salkım başına tane sayısı, klorofil içeriği (SPAD), stoma iletkenliği, tane verimi gibi morfo-fizyolojik ve verim özellikleri açısından önemli farklılıklar bulundu. Azotlu koşullarda bazı fenolojik özelliklerin gelişimi gecikmiş, ancak bin dane ağırlığı ve floresan parametreleri her iki koşulda da tutarlı kalmıştır. Azotlu koşullarda çiçeklenme gün sayısı, fizyolojik olgunluk, ve diğer bazı özellikler pozitif korelasyon gösterirken, salkım uzunluğu ve SPAD ölçümleri gibi özellikler negatif korelasyon göstermiştir. Genotipler arasında yapılan analizde, sorgum çeşitleri A ve B olmak üzere iki ana gruba ve bu gruplar da alt kümelere ayrılmıştır. Azot kısıtlı koşullarda ise 23 ve 29 numaralı aksesyonlar tane verimi ve biyokütle açısından üstün performans sergilemiştir. Bu çalışma, sorgumun azotlu ve azotsuz koşullardaki bitkisel özellikleri ve uyum yetenekleri hakkında ıslah çalışmalarına yönelik önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nitrogen deficiency is a significant environmental stress affecting global agricultural production. Exploring nitrogen-efficient crops like sorghum mitigates yield losses and ensures food security. A two-year study was conducted at the Eastern Mediterranean Agricultural Research Institute, Adana, Turkey, involving 125 sorghum accessions and 6 commercial hybrids under limited (N-) and non-limited nitrogen (N+) conditions. The results revealed significant variation in morpho-physiological and yield traits, including plant height, grains per panicle, SPAD, stomatal conductance, and grain yield. While phenological traits were delayed under non-limited nitrogen conditions, traits like thousand-grain weight and fluorescence parameters remained consistent. Positive correlations were observed among several traits under both nitrogen conditions, including grain yield, NUE, and WUE. In the non-limited nitrogen experiment, the constellation plot divided the germplasm into two main groups (A and B) and further subdivided. Group A had fewer accessions than Group B. The germplasm was similarly divided in the limited nitrogen experiment, with Group B having more accessions. Twenty-three accessions showed superior performance based on grain yield under limited nitrogen conditions, making them ideal candidates for breeding nitrogen-efficient varieties. This study underscores the variability and adaptability of sorghum accessions under different nitrogen conditions, offering valuable insights for future breeding programs.