Mücadele sporu yapan ve yapmayan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) öğrencilerinin seçilmiş parametrelerinin incelenmesi
Investigation of selected parameters of JSGA students who do and do not do combat sports
  1. Tez No: 920847
  2. Yazar: TUĞBA ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, mücadele sporu yapan ve yapmayan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi (JSGA) öğrencilerinin seçilmiş fiziksel ve motorik parametrelerinin çeşitli faktörlere göre incelenmesidir. Araştırmanın evreni; Ankara ilinde bulunan kickboks, taekwondo ve güreş dallarında aktif spor yapan erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu ise, JSGA'da kayıtlı olan, kickboks, taekwondo ve güreş dallarında aktif spor yapan ve yapmayan erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Çalışmaya yaşları 18-24 aralığında 20 kickboks 20 güreş 20 taekwondo olmak üzere toplam 60 mücadele sporu yapan öğrenci ve sporcu olmayan 55 öğrenci dâhil edilmiştir. Tüm denekler erkek öğrencilerden oluşturulmuştur. Ölçümler JSGA spor tesislerinde yapılmıştır. Çalışmada sporcuların yaş, boy, vücut kompozisyonu, sürat, esneklik, çeviklik, el kavrama kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti anaerobik güç, aerobik güç parametrelerine bakılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programından faydalanılmıştır. Çalışmanın istatistiksel olarak anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the selected physical and motor parameters of Gendarmerie and Coast Guard Academy (JSGA) students who do and do not do combat sports according to various factors. The universe of the study consists of male participants who are active in kickboxing, taekwondo and wrestling in Ankara province. The sample group of the study consists of male participants who are registered in JSGA and who do and do not do active sports in kickboxing, taekwondo and wrestling. A total of 60 students who do combat sports and 55 students who are not athletes, 20 kickboxing, 20 wrestling and 20 taekwondo, between the ages of 18-24, were included in the study. All subjects were male students. The measurements were made in JSGA sports facilities. In the study, comparisons were made by looking at the age, height, body composition, speed, flexibility, agility, hand grip strength, back strength, leg strength, anaerobic power and aerobic power parameters of the athletes. SPSS 22 package program was used in the analysis of the data. The statistical significance level of the study was accepted as "p