Turizmde tüketici davranışı ve tatil yeri seçimine yönelik bir anket çalışması
Consumer behaviour in tourism and a survey study of holiday locatron selection
  1. Tez No: 92086
  2. Yazar: ECMEL BİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
üketici davranışını açıklamak konusunda ortaya atılan modelerdeki ortak varsayım, tüketici davranışına etki eden bir takım değişkenlerin olduğu ve bu değişkenlerin ortak noktalarının bulunduğudur. Genellikle tüketici davranışını etkileyen faktörler psikolojik, sosyo-kültürel ve demografik olmak üzere üç grupta incelenir. Bu tez kapsamında turizm pazarlamasında gerekli ve yeterli eylemleri gerçekleştirebilmek için insanların tatil yeri, ulaşım, tatil yerinin ikamet yerine uzaklığı kavramlarını nasıl algıladıkları kişiliğin bu kararları nasıl etkilediği, güdülemenin tatil kararlarını nasıl etkilediği, tutumların nasıl biçimlendiği, değişik danışma gruplarının kararlarda ne ölçüde etkili olduğu incelenerek varolan davranış modelleri ortaya konmuştur. Sosyal sınıf değişkeni ve bazı diğer demografik değişkenlerle tatil kararı arasındaki bazı ilişkiler test edilmiştir. Özellikle sosyo-ekonomik statünün tatil kararlarına etkileri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The common assumption in the models of consumer behavior shows that there are certain variables that effect consumer behavior and these variables have some common points. The factors that effect consumer behavior are usually observed in three groups; psychological, socio-cultural and demographic. In the content of this thesis, for realizing necessary and sufficient actions, it is observed that; how consumers perceive the concepts of holiday venue, transportation, the distance between residence and holiday location, how the personality influences these decisions, how the attitudes take shape, and how the different reference group effect the decisions and finally how the current models of behavior patterns are revealed. The relationship between social class and other demographic variables in the process of holiday decision are tested. Especially it is found that, socio economic status influences the holiday decisions.