Türkiye'de sağlık sigortası opsiyon sözleşmelerinin uygulanabilmesine yönelik bir model önerisi
A model for the applications health insurance option centracts in Turkey
- Tez No: 92085
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
DOKTORA TEZ OZU TÜRKİYE'DE SAĞLIK SİGORTASI OPSİYON SÖZLEŞMELERİNİN UYGULANABİLMESİNE YÖNELİK BİR MODEL ÖNERİSİ Aslı Afşar İşletme Anabilim Dalı Anadolu Ünivesitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Prof.Dr. Doğan Bayar Türkiye'de özel sağlık sigortası uygulaması, kısa bir geçmişe sahiptir. Buna rağmen, sigorta şirketleri yüksek teknoloji ile hizmet veren hastane ve doktorlarla, beklemeksizin si gortalılarma kaliteli hizmetler sunabilmektedirler. Ancak sigorta şirketleri anlaşmalı oldukları sağlık kuruluşları ile standart fiyatlar tesbit etmekte ve yıl boyunca sigortalılardan bu fiyatla prim almaktadır. Sağlık giderlerinin genel enflasyon oranından daha fazla arttığı ülkemizde, sağlık sigortası şirketlerinin bu artıştan kendilerini korumaları gerekmektedir. Sağlık sigortası şirketleri opsiyon sözleşmeleri kullanarak, sağlık giderlerinin beklenenden daha çok artması halinde bile, sağlık masrafları riskinden kendilerini koruyabileceklerdir. Böylelikle, özel sağlık sigortasına katılım da artacaktır ve özel sağlık sigortacılığının temelinin sağlamlaştırılmasında yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, the application of private health insurance does not have a long history. However, the insurance companies can offer high quality services without delay through the doctors and the hospitals with high technology. But insurance companies determine the standart prices in coordination the health institutions so according to this price, they get the premiums throughout the year. The insurance companies have some difficulties because of high prices which are not added to premiums the end of the year. It is required that the health insurance companies must not be affected from this increase in our country where health expensives go up more than inflation rate. Even the health expensive increase more than expected, health insurance companies can be protected from inflation by using the option contract. Consequently, participation in the private health insurance companies will be increased and it will be helpfull to strengthen the foundations of private health insurance.