Spatial probability assessment of avalanche hazard using supervised machine learning methods
Çığ tehlikesinin konumsal olasılığının denetimli makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 920878
  2. Yazar: SİNEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN KOCAMAN GÖKÇEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kar çığları, dağlık bölgelerde meydana gelen yıkıcı tehlikeler arasındadır ve oluşumlarının mekansal dağılımı (duyarlılığı) mekansal planlama ve afet riski azaltma çabaları için dikkate alınmalıdır. Duyarlılık değerlendirmesi, çığ felaketi yönetimindeki ilk adımdır ve yüksek çözünürlüklü coğrafi veri ve makine öğrenimi (ML) algoritmaları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Çığ duyarlılığı haritalaması (ASM), araştırmacılar, tasarımcılar ve karar vericiler tarafından bölgesel arazi kullanım planlaması, saha seçimi ve çığ önleme ve azaltma amaçları için bir temel harita veya ön bilgi olarak kolaylaştırılabilir. Bu araştırmada, ASM üretimi için veri odaklı ML yöntemlerinin performanslarını analiz etmek için yüksek kaliteli bir envanter kullanılacaktır. Envanter, uzmanlar tarafından uydu görüntülerinden elle çizilen hassas zaman etiketleri ve çığ sınırları ile büyük bir örneklem büyüklüğüne (6000'den fazla örnek) sahiptir. Veriler İsviçre Kar ve Çığ Araştırma Enstitüsü'nden (SLF) elde edilmiştir. Burada, öznitelik önemi ve tahmin doğrulaması açısından derinlemesine analizler yapılacaktır. Kar örtüsü bilgisi, ek arazi özellikleri ve meteorolojik koşullar gibi çeşitli girdi özellikleri ASM'leri geliştirmek için analiz edilecektir. Ayrıca, envanter verileri başlangıç ​​ve bitiş bölgelerini ayırmak için analiz edilecek ve her iki bölgenin duyarlılığı ayrı ayrı değerlendirilecektir. Tezin çıktıları yöntem seçimi, veri gereksinimleri, koşullandırma faktörlerinin seçimi, bu tür yaklaşımların doğruluğu ve güvenilirliği ve model transfer yeteneği açısından bilimsel literatüre katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Snow avalanches are among destructive hazards occurring in mountainous regions and spatial distribution (susceptibility) of their occurrences needs to be considered for spatial planning and disaster risk mitigation efforts. The susceptibility assessment is the first step in avalanche disaster management and can be carried out using high-resolution geospatial data and machine learning (ML) algorithms. The avalanche susceptibility mapping (ASM) can be facilitated as a basemap or preliminary information by researchers, designers, and decision-makers for regional land use planning, site selection, and avalanche prevention and mitigation purposes. In this research, a high quality inventory will be employed to analyze the performances of data-driven ML methods for ASM production. The inventory has a large sample size (over 6000 samples) with precise time tags and avalanche boundaries manually delineated from satellite imagery by experts. The data was obtained from the Institute for Snow and Avalanche Research (SLF) Switzerland. Here, in depth analyses will be carried out in terms of feature importance and prediction validation. Several input features such as snowpack knowledge, additional terrain features and meteorological conditions will be analyzed for developing the ASMs. Furthermore, the inventory data will be analyzed to split the starting and the runout zones and the susceptibility of both zones will be assessed separately. The outcomes of the thesis will contribute to the scientific literature in terms of method selection, data requirements, selection of conditioning factors, accuracy and reliability of such approaches, and model transfer capability.