İstanbul Anadolu Yakası patlatmalı kaya kazıları bilgi sisteminin oluşturulması
Creation of İstanbul Anatolian Side blasted rock excavation information system
  1. Tez No: 920890
  2. Yazar: DİDEM BOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geodesy and Photogrammetry, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Patlayıcı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmada patlatmalı kaya kazısı tercih edilen projelerin verilerinin Coğrafi Bilgi Sisteminde toplanması konu edilmiştir. Bu konu doğrultusunda İstanbul ili Anadolu Yakası metro tünelleri ve temel kazılarında yapılan kontrollü patlatma verileri incelenmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemi hakkında araştırmalar yapılmış ve projelere ait tüm veriler ile bir bilgi sistemi kurulması amaçlanmıştır. İstanbul ili Anadolu Yakası metro tünelleri ve temel kazılarında yapılan projeler ayrı ayrı incelenmiştir. Sayısallaştırılmış halleri projelerden veya Google Earth'den .kmz dosyası olarak elde edilip ArcMap'e yüklenmiştir. Bulunduğu ilçe, formasyonu, kaya birimi, tek eksenli basınç dayanımı, RMR ve Q puanları, veri sayısı, %50 ve %95'lik titreşim yayılım denklemleri de belirlenip öznitelik tablosuna girilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, collecting the data of the projects where blasted rock excavation is preferred has intended by the Geographic Information Systems (GIS). In line with this subject, controlled blasting data of metro tunnels and foundation excavations in the Anatolian side of Istanbul province were analyzed. Research on Geographic Information System has been conducted and it is aimed to establish an information system with all the data belonging to the projects. The projects carried out in subway tunnels and foundation excavations on the Anatolian side of Istanbul were analyzed separately. Digitized versions were obtained from the projects or Google Earth as .kmz files and uploaded to ArcMap. The location district, formation, rock unit, uniaxial compressive strength, RMR and Q scores, data count, 50% and 95% vibration propagation equations were also determined and entered into the attribute table.