Turist davranışı bağlamında feminizm: Bisiklet turizmi
Feminism in the context of tourist behaviour: Bicycle tourism
  1. Tez No: 920899
  2. Yazar: ŞEVVAL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde kitle turizminin doğaya verdiği zararın anlaşılmaya başlamasından sonra alternatif turizm çeşitlerine yönelmeye başlanmıştır. Alternatif turizmi çeşitlerinden biri olan bisiklet turizmi son yıllarda ön plana çıkmaktadır. Bunun nedenlerinden biri de artan trafik ve bunun sebep olduğu hava kirliliğidir. İklim değişikliği ve doğal çevrenin bozulmasında turizmin payı düşünüldüğünde bisiklet turizminin çevreci bir turizm çeşidi olduğu söylenebilir. Buna göre bisiklet turizmine katılmayı tercih edenlerin çevre bilincinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Tarihte bisikletin gelişimi ile kadın haklarının gelişimi paralel ilerlemektedir. Bu yüzden bisiklet turizminde kadınların motivasyonları araştırılmak istenmektedir. Bu araştırma alan yazındaki feminizm ve bisikletle ilgili boşluğu doldurmak ve“Kadınlar neden tekrar bisiklet turizmine katılırlar?”sorusuna yanıt vermek amacıyla planlı davranış teorisi, feminist teori ve ekofeminizm üzerine inşa edilmiştir. Araştırmanın temel amacı kadınların bisiklet turizmine tekrar katılım nedenlerinin öncüllerini ortaya koymaktır. Araştırma modelinde değişkenler arasındaki ilişki yapısal eşitlik modellemesi (pls-sem) kullanılarak test edilmiştir. Eskişehir'de bisiklet turlarına katılan kadınlar araştırma evrenini oluşturmaktadır. Örneklem bu kadınlar içinden anket yapılan 349 kişidir. Araştırmanın sonuçlarına göre, feminist savunuculuk ve aktivizm, kadınların bisiklet turizmine tekrar katılımında önemli etkiye sahiptir. Sonuç olarak bu araştırma kadınların bisiklet turizmine tekrar katılımını feminist teori, planlı davranış teorisi ve ekofeminizm ile açıklayarak alan yazına özgün bir katkı sunmaktadır. Çalışma aynı zamanda turizm endüstrisi ve destinasyon yöneticilerinin bisiklet turizmi yoluyla daha fazla kadın turist çekmek için pazarlama stratejileri oluşturmalarına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, after the damage caused by mass tourism to nature has begun to be understood, alternative tourism types have started to be oriented. Bicycle tourism, which is one of the alternative tourism types, has come to the fore in recent years. One of the reasons for this is the increasing traffic and the air pollution caused by it. Considering the deterioration of the natural environment and the share of tourism in climate change, it can be said that bicycle tourism is an environmentalist tourism type. When analysed in the context of bicycle tourism, it can be said that those who prefer this tourism have a higher environmental awareness. In history, the development of cycling and the development of women's rights progress in parallel. Therefore, it is desired to investigate the motivations of women in bicycle tourism. This research is built on the theory of planned behaviour, feminist theory and ecofeminism in order to fill the gap in the literature on feminism and cycling and to answer the question 'Why do women reparticipate in bicycle tourism?'. The main purpose of the research is to reveal the antecedents of the reasons for women's participation in bicycle tourism. For this purpose, Feminist Theory and Theory of Planned Behaviour were used in the study. The relationship between the variables in the research model was tested using structural equation modelling (pls-sem). Women participating in bicycle tours in Eskişehir constitute the research population. The sample is 349 of these women who were surveyed. According to the results of the research, feminist advocacy and activism have a significant impact on women's reparticipation in bicycle tourism. As a result, this research makes a unique contribution to the literature by explaining women's reparticipation in bicycle tourism with feminist theory, the theory of planned behaviour and ecofeminism.