Pseudo-Yıldızıl ve Pseudo –Konveks ünivalent fonksiyonların belirli altsınıfı için katsayı ve Fekete-Szegö problemlerinin çözümü
The solution of coefficient and Fekete-Szegö problems for a certain subclass of Pseudo–Stellar and Pseudo-Convex universal functions
- Tez No: 920900
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ MUSTAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu yüksek lisans tezinde düzlemin açık birim dairesinde tanımlı ünivalent fonksiyonların fonksiyonu yardımıyla yeni bir sınıfı tanımlanacaktır. Bu sınıf için geometrik özellikler incelenecek, katsayı üst sınır değerlendirmeleri verilecek ve bu sınıf için Fekete-Szegö problemi çözülecektir. Ayrıca, parametrelerin bazı özel değerleri için elde edilen sonuçlar literatürdeki ([1,2,3]) sonuçlarla karşılaştırılacaktır. Literatür [1] Babalola K. O. On -pseudo-starlike functions. J. Class. Anal., 2023, v.3,1pp.37-147. [2] Mustafa, N. and Gündüz, C. (2019). The Fekete-Szegö Problem For the Certain Class of Analytic and Univalent Functions. Journal of Scientific and Engineering Research, 2019, v.6, n.5, pp.232-239. [3] Keogh, F. and Merkes, E. P. A Coefficient İnequality for Certain Classes of Analytic Functions. Proceedings of The American Mathematical Society, 1969, v.20, pp.8- 12.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, a new class will be defined with the help of the function of univalent functions defined in the open unit circle of the plane. Geometric properties will be examined for this class, coefficient upper bound evaluations will be given, and the Fekete-Szegö problem will be solved for this class. In addition, the results obtained for some special values of the parameters will be compared with the results in the literature ([1,2,3]). Literature [1] Babalola K. O. On -pseudo-starlike functions. J. Class. Anal., 2023, v.3.1pp.37-147. [2] Mustapha, N. and Day, C. (2019). The Fekete-Szegö Problem For the Certain Class of Analytic and Univalent Functions. Journal of Scientific and Engineering Research, 2019, v.6, n.5, pp.232-239. [3] Keogh, F. and Merkes, E. P. A Coefficient Inequality for Certain Classes of Analytical Functions. Proceedings of The American Mathematical Society, 1969, v.20, pp.8- 12.