Sağlık hizmetlerinin sunumunda kişisel verilerin sağlık hukukundaki yeri ve önemi
The role and significance of personal data in health law in the delivery of healthcare services
  1. Tez No: 920898
  2. Yazar: GİZEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL TUNCER KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Health, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Başlık: Sağlık Hizmetlerinin Sunumunda Kişisel Verilerin Sağlık Hukukundaki Yeri ve Önemi Amaç: Çalışmamızın amacı, sağlık hizmetleri sunumunda kişisel verilerinin işlenmesinin süreçlerini inceleyerek genel bir kavram çerçevesi oluşturmaya çalışmak, sağlık hizmetleri sunucularının ve sağlık hizmetinden faydalanan bireylerin kişisel verileri hakkında bilgi düzeyini artırmak, yazılı kaynak oluşturmaktır. Yöntem: Çalışmamız, özellikle 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik ile sağlık alanındaki mevzuat hükümleri çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı'nın internet üzerinden karar arama sayfası ile Yargıtay kararlarında HUDOC Veri Tabanı üzerinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatlarında ele alınmıştır. Bulgular: Kanunun genel düzenlemesine karşılık, kişisel sağlık verilerinin korunmasına ilişkin özel düzenlemelerinin yetersiz olması, kişisel sağlık verilerinin hükümlerin çeşitli kanunlarda ve dağınık bir şekilde bulunması, kişisel sağlık verilerinin işlenmesinin niteliğini gözetip denetleyecek bir mekanizmanın eksikliğinin hissedilmesi nedeniyle bazı hak ihlallerinin meydana gelmemesi adına bu alandaki çalışmaların gerekliliğini ortaya koymuştur. Diğer yandan hak ihlali konusunda soru işaretine sahip olan hasta bireylerin verilerinin paylaşılmaması durumunda bilgilere yasal erişim kapsamındaki belirsizlik sonucu gerekli tedavinin uygulanmasında aksamaya yol açabilmektedir. Sonuçlar: Yapılan güncel hukuki düzenlemeler ve mesleki bilgilendirmeler sağlandığında sadece hastaların haklarını korunmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve kurumların hakları da koruma altına alınmış olur. Tartışma : Mevzuat düzenlemelerinin yanı sıra kurallarının etkin bir şekilde uygulanması, hastaların da bilinçlendirilmesi kişisel sağlık verilerinin gizliliğini güçlendirerek sağlık hizmetlerinin etkinliğini artırır. Böylelikle bireylerin sağlık sektörüne olan güveni pekişir ve sağlık çalışanları da görevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilir.
Özet (Çeviri)
Title: The Role and Significance of Personal Data in Health Law in the Delivery of Healthcare Services Objective: The aim of our study is to try to create a general concept framework by examining the processes of processing personal data in the provision of health services, to increase the level of knowledge about the personal data of health service providers and individuals benefiting from health services, and to create a written resource. Method: Our study, especially within the framework of the Law No. 6698 on the Protection of Personal Data and the Regulation on Personal Health Data and the provisions of the legislation in the field of health, the decision search page of the Presidency of the Court of Cassation of the Republic of Turkey on the internet and the decisions of the Court of Cassation are discussed in the case law of the European Court of Human Rights through the HUDOC Database. Results: When current legal regulations and professional information are provided, not only the rights of patients are protected, but also the rights of healthcare providers and institutions are protected. Conclusion: In addition to legislative regulations, effective implementation of the rules and raising awareness of patients will strengthen the privacy of personal health data and increase the effectiveness of health services. In this way, individuals' trust in the health sector is strengthened and healthcare professionals can fulfill their duties effectively.