Effects of the clindamycin in experimental spinal cord i̇schemia-reperfusion injury
Deneysel spinal kord iskemi reperfüzyon yaralanmasında klindamisin'in etkileri
  1. Tez No: 920905
  2. Yazar: ALİ RIZA GÜVERCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR USUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı, sıçan spinal kord iskemisi / reperfüzyon hasar modelinde Klindamisinin nöroprotektif etkisini araştırmaktır. Klindamisin bir protein sentez inhibitörü olan, bakteriostatik etkili ve daha önce ratlarda iskemik beyin dokusunda nöroprotektif etkinliği gösterilmiş antimikrobiyal bir ajandır. Gereç ve Yöntem ; Çalışma için 200–300g ağırlığında 20 adet Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar Sham grubu (5 rat) grup 1, travma grubu (5 rat) grup 2, kontrol grup (5 rat) grup 3, ve tedavi grubu (5 rat) grup 4 olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Sham grubu dışındaki gruplarda laparotomi ile sol renal arter altından aort, 45 dakika süre klemplendi. Kontrol grubuna 1 cc serum fizyolojik ve tedavi grubuna 20 mg/kg dozunda klindamisin intraperitoneal uygulandı. Ratlar 24 saat sonunda sakrifiye edildi. T8–12 arası laminektomi sonrası spinal kordları çıkarılarak tüm dokularda MDA düzeyleri çalışıldı. Bulgular : Sham grubu ile diğer gruplar arasında 1.saat motor skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi (p=0,008). Yine 24. saatte sham grubu ile travma ve kontrol grup arasında fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,008) fakat travma grubu ile tedavi grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,151). Grupların MDA düzeyleri Kruskal Wallis varyans analizi kullanılarak karşılaştırıldığında sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,035). Ancak Mann Whitney U testi kullanılarak karşılaştırma yapıldığında tedavi grubu ile travma ve kontrol grupları arasındaki fark anlamlı bulunmadı. Sonuç : Bu çalışmada klindamisinin spinal iskemi reperfüzyon hasarının önlenmesinde, bizim verdiğimiz doz ve sürede yeterli etkinliğe sahip olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Effects Of The clindamycin In Experimental Spinal Cord İschemia-Reperfusion Injury Aim : In this study, clındamiycin neuroprotective effects were studied on experimental ischemia-reperfusion injuries. Clindamycin has a bacteriostatic effect. It is a bacterial protein synthesis inhibitor. Material and Methods : For the study 20 Wistar Albino rats weighing 200-300 g were used. Rats were divided into 4 group. Sham group (5 rats) group1, the trauma group (5 rats) group 2, control group (5 rats) group 3, and treatment group (5 rats) group 4. We put an clip to the aorta under the left renal artery for 45 minutes after laparotomy except the sham group. 1 cc saline 20 mg / kg clindamycin was administered intraperitoneally to control group and treatment group. Rats were sacrificed after 24 hours. After the laminectomy between T8-12, spinal tissues are tried out..MDA quantities were stutied in all cords. Results: The difference first hour of engine scores between Sham group and the others was statistically significant. (p = 0.008). 24. hour difference between sham and trauma, and control groups was statistically significant (p = 0.008). However, the difference between the trauma group and the treatment group was not statistically significant (p = 0.151). MDA levels of groups were compared using Kruskal Wallis analysis of variance results were statistically significant (p = 0.035). But then using Mann Whitney U test when comparing treatment groups with the trauma and the difference between the control group was not statistically significant. Conclusion: İschemic and traumatic injury which were made in Spinal cord in animal studies shows that the clindamycin not be effective on lipid peroxidation and free radicals also ıt does not have a neuroprotective activity on spinal cord.