Bazı Hordeum genotiplerinin Rhynchosporium commune'ye karşı reaksiyonları ve dayanıklı bulunan genotiplerde Rrs1 dayanıklılık lokusunun moleküler markörler kullanılarak araştırılması
Reactions of some Hordeum genotypes to Rhynchosporium commune and investigation of Rrs1 resistance locus in resistant genotypes using molecular markers
  1. Tez No: 920932
  2. Yazar: ŞÜKRİYE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇELİK OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Rynchosporium commune fungusu arpa bitkisinde arpa yaprak lekesi hastalığına neden olmaktadır. Bu çalışmada, 27 arpa çeşidi, 15 yerel arpa çeşidi, 10 Hordeum spontaneum, 8 Hordeum bulbosum yabani arpa genotipi arpa yaprak lekesi hastalığına karşı değerlendirilmiş ve 5 çeşit (Avcı 2002, Çetin 2000, Sinanbey, Cirit, Cacabey), 3 Hordeum spontaneum genotipi (Hs4, Hs8, Hs9) ve 4 adet Hordeum bulbosum genotipi (Hb2, Hb3, Hb4, Hb8) dayanıklı olarak bulunmuştur. On beş arpa yerel çeşidinin hiçbiri hastalığa karşı dayanıklılık göstermemiştir. Dayanıklı bulunan arpa genotipleri Rrs1 lokusuna en yakın bölgeyi işaret eden, CAPS markörleri (11_1476, 11_0010, 11_0823 ve 11_0315) ve arpa yaprak lekesi hastalığı dayanıklılık genleri ile ilişkili markörler (Bmac209-SCAR, HVS3-SCAR, Bmac67-SSR, Ebmac871-SSR, Bmag0006-SSR) ile test edilerek R. commune'ye karşı arpa genotiplerinde Rrs1 dayanıklılık geninin varlığı araştırılmıştır. Bölgeye en yakın olan 11_0823 CAPS marköründe Avcı 2002, Sinanbey, Cirit ve Cacabey çeşitlerinde dayanıklı bant profili görülmüştür. HVS3-SCAR marköründe Avcı 2002, Sinanbey, Cirit, Cacabey çeşitleri ve Hb2, Hb3, Hb4 H. bulbosum genotipleri, Ebmac871-SSR ve Bmac209-SSR markörleri bant profillerine göre Avcı 2002 ve Sinanbey çeşitleri ile Hs4, Hs8 ve Hs9 H. spontaneum genotipleri, Bmag 0006-SSR markörü bant profilinde Çetin 2000, Cirit ve Cacabey çeşitleri ile Hs4, Hs8 ve Hs9 H. spontaneum genotipleri, Bmac67-SSR marköründe ise Avcı 2002, Çetin 2000, Cirit ve Cacabey çeşitleri ile Hs8 ve Hs9 H. spontaneum genotipleri dayanıklı bant profili göstermişlerdir. Rrs1 arpa yaprak lekesi direnci etiketlemesi için kullanılan bu markörlerin ıslah programlarında piramitleme çalışmalarını ve markör destekli seçimi kolaylaştırabilir.
Özet (Çeviri)
The fungus Rynchosporium commune causes scald in barley. In this study, 27 barley cultivars, 15 barley landraces, 10 Hordeum spontaneum and 8 Hordeum bulbosum genotypes were evaluated to scald and 5 cultivars (Avcı 2002, Çetin 2000, Sinanbey, Cirit, Cacabey), 3 Hordeum spontaneum genotypes (Hs4, Hs8, Hs9) and 4 Hordeum bulbosum genotypes (Hb2, Hb3, Hb4, Hb8) were found to be resistant. None of the fifteen barley landraces showed resistance to the disease. The presence of Rrs1 resistance gene in barley genotypes against R. commune was investigated by testing the resistant barley genotypes with CAPS markers (11_1476, 11_0010, 11_0823 and 11_0315) indicating the region closest to the Rrs1 locus and markers associated with barley leaf scald disease resistance genes (Bmac209-SCAR, HVS3-SCAR, Bmac67-SSR, Ebmac871-SSR, Bmag0006-SSR).In the 11_0823 CAPS marker closest to the region, or resistant band profile was observed in Avcı 2002, Sinanbey, Cirit, and Cacabey varieties. In the HVS3-SCAR marker, Avcı 2002, Sinanbey, Cirit, Cacabey varieties and Hb2, Hb3, Hb4 H. bulbosum genotypes; according to the band profiles of Ebmac871-SSR and Bmac209-SSR markers, Avcı 2002 and Sinanbey varieties and Hs4, Hs8 and Hs9 H. spontaneum genotypes; in the band profile of Bmag 0006-SSR marker, Çetin 2000, Cirit and Cacabey varieties and Hs4, Hs8 and Hs9 H. spontaneum genotypes; in the Bmac67-SSR marker, Avcı 2002, Çetin 2000, Cirit and Cacabey varieties and Hs8 and Hs9 H. spontaneum genotypes showed resistant band profiles. These markers used for tagging Rrs1 barley leaf scald resistance may facilitate pyramiding studies and marker-assisted selection in breeding programs.