Jelatin/aljinat/PLA ile oluşturulan çok katmanlı filmin sığır etinde ambalaj materyali olarak kullanımı
Gelatin/alginate/PLA multilayer film as a packaging material for beef
  1. Tez No: 920940
  2. Yazar: AYŞE TUBA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DEMİROK SONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışması kapsamında biyobozunur polimerlerden jelatin (J), polilaktik asit (PLA) ve aljinat (A) ile çözücü döküm yöntemi (solvent casting) kullanılarak 3 katlı filmler oluşturulmuştur. Ayrıca filmlere aktif özellik kazandırabilmek amacıyla kekik uçucu yağı (Oreganum vulgare) eklenmiştir. Kontrol grubu olarak piyasada satılan polietilenden üretilmiş buzdolabı poşetleri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında filmlerin karakterizasyonunu belirlemek için kalınlık, su içeriği, suda çözünürlük, su buharı geçirgenliği, renk (L*, a*, b*) ölçümü, opaklık, ışık geçirgenliği ve antioksidan aktivite analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada ise biyobozunur filmlerle aerobik olarak kapatılan taze sığır etleri 14 gün süreyle +4°C' de depolanmıştır. Depolama süresi boyunca taze sığır etlerinde sızıntı suyu miktarı, renk (L*, a*, b*), pH, tiyobarbitürik asit reaktif madde sayısı (TBARS), metmiyoglobin, toplam mezofilik aerobik (TMAB) ve toplam psikrotrofil bakteri (TPAB) sayımı analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, 3-layer films were created using the solvent casting method with biodegradable polymers gelatin (J), polylactic acid (PLA) and alginate (A). Additionally, thyme essential oil (Oreganum vulgare) was used to add active properties to the films. Commercially available polyethylene refrigerator bags were used as the control group. In the first stage of the study, to determine the characterization of the films, thickness, water content, water solubility, water vapor permeability, color L*, a*, b*) measurement, opacity and light transmittance and antioxidant activity analyzes were performed. In the second stage, fresh beef meat, covered with biodegradable packaging films and aerobically sealed with heat, was stored at +4°C for 14 days. Weight change, color (L*, a*, b*), pH, thiobarbituric acid reactive substance (TBARS), metmyoglobin, total mesophilic aerobic (TMAB) and total psychotrophic bacteria (TPAB) count analyzes were performed on fresh beef during the storage period. With the addition of thyme essential oil, the thickness, water content, L* and a* values of the films decreased. However, water vapor permeability, b* value, opacity and antioxidant activity values increased. Due to the hydrophilic structure of the film prepared with biopolymers, the amount of drip loss in meat was higher than control. Films with and without thyme essential oil provided pH control during storage, minimized the change in a* value, and lipid oxidation was delayed thanks to the antioxidant effect of thyme essential oil. However, the expected effect was not seen in TMAB and TPAB numbers due to the insufficient release of antimicrobial substances from the PLA layer. According to the results obtained within the scope of this study, it is thought that it can be used in the storage of fresh beef with modifications to be made in the multilayer biodegradable film.