Ligand olarak yeni s-Triazin türevlerinin sentezi
Synthesis of new s-Triazine derivatives as ligands
  1. Tez No: 920941
  2. Yazar: YILDIZ ÇELTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVHER GÜNDOĞDU HIZLIATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Halkada bulunan azot atomlarının simetrik olmasından dolayı s-triazin olarak da adlandırılan 1,3,5-triazin izomeri, π elektron eksikliği ve güçlü nükleofilik hassasiyeti olan organik bir bileşiktir. Siyanürik klorürün yapısında bulunan reaktif -Cl atomu nedeniyle 2, 4 ve 6 konumlarından çeşitli mono, di- ve tri- sübstitüe s-triazin türevleri elde edilebilmektedir. s-Triazin türevleri çeşitli biyolojik aktivitelerde önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra endüstriyel olarak da geniş bir uygulama alanı yelpazesine sahiptir. Ayrıca, son yıllarda triazin bazlı ligandlar benzersiz fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı birçok adsorpsiyon malzemesinde önemli hale gelmiş ve çeşitli kirleticilerin tayin ve uzaklaştırmalarında kullanılmıştır. Bu çalışma, organik, analitik, inorganik ve biyokimya alanlarında önemli bir yere sahip olan ligand olarak kullanılabilecek yeni s-triazin türevlerinin sentezlenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla siyanürik klorürden yola çıkılarak bazik ortamda, farklı çözücüler içerisinde 0-5oC'de, oda sıcaklığında ve reflaks sıcaklığında olmak üzere üç klor atomunun farklı nükleofilik bileşiklerle yer değiştirebilmesiyle ligand olarak kullanılabilecek ve birçok uygulama alanına önemli katkılar sunabilecek yeni s-triazin türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, NMR ve SEM gibi teknikler ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 1,3,5-triazine isomer, also called s-triazine due to the symmetry of the nitrogen atoms in the ring, is an organic compound with π electron deficiency and strong nucleophilic sensitivity. Due to the reactive -Cl atom in the structure of cyanuric chloride, various mono, di- and tri-substituted s-triazine derivatives can be obtained from positions 2, 4 and 6. In addition to having an important place in various biological activities, S-triazine derivatives also have a wide range of industrial applications. Moreover, in recent years, triazine-based ligands have become important in many adsorption materials due to their unique physical and chemical properties and have been used in the determination and removal of various pollutants. This study aims to synthesize new s-triazine derivatives that can be used as ligands, which have an important place in organic, analytical, inorganic and biochemistry fields. For this purpose, new s-triazine derivatives have been synthesized from cyanuric chloride, which can be used as ligands and can make significant contributions to many application areas by replacing three chlorine atoms with different nucleophilic compounds in a basic environment, in different solvents at 0-5oC, at room temperature and at reflux temperature. The structures of the synthesized compounds were elucidated by techniques such as FTIR, NMR and SEM.