YBS ve CBS ı̇lişkisinin bibliyometrik analiz ve bilimsel haritalama yöntemiyle ı̇ncelenmesi
Analyzing the relationship between MIS and GIS using bibliometric analysis and scientific mapping method
- Tez No: 920950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED HANEFİ CALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz organizasyonları, stratejik karar alma süreçlerinde mekânsal verilerin sağladığı avantajlardan giderek daha fazla yararlanmaktadır. Bu bağlamda, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), mekânsal verilerin toplanması, analiz edilmesi ve görselleştirilmesi ile bu sürecin temel bir parçası haline gelmiştir. CBS ve Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS)'nin ilişkisi ise mekânsal verilerin karar destek süreçlerinde stratejik bir bileşen olarak kullanılmasıdır. Bu tezde, YBS ve CBS ilişkisi mevcut literatür üzerinden bibliyometrik analiz ve bilimsel haritalama yöntemiyle analiz edilmiştir. Değerlendirme süreci CBS ve YBS ilişkisinin sonuçları üzerinden analiz edilerek gerçekleştirilmiştir. Literatüre bakıldığında CBS ile YBS ilişkisini yorumlayan çalışmalar sınırlı sayıda rastlanmaktadır. CBS ve YBS sistemlerinin bir arada kullanımının organizasyonel performansa sağladığı değer düşünüldüğünde bu çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışma sürecinde, öncelikle CBS ve YBS alanındaki Scopus veri tabanındaki akademik yayınlar taranmış, daha sonra olarak elde edilen veriler analiz sürecine uygun hale getirilmiş ve analiz edilmiştir. Böylece bu iki sistemin ilişkisine dair ortak temalar, kaybolan temalar, yeni temalar, etkin unsurlar ve eğilimler gibi önemli hususlar ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular, CBS ve YBS ilişkisinin sunduğu çözüm yollarını, organizasyonel verimlilik üzerindeki etkileri ve stratejik karar alma süreçlerini nasıl desteklediğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Today's organizations are increasingly making use of the advantages provided by spatial data in their strategic decision-making processes. In this context, Geographic Information Systems (GIS) have become an essential part of this process by collecting, analyzing and visualizing spatial data. The relationship between GIS and Management Information Systems (MIS) is the use of spatial data as a strategic component in decision support processes. In this thesis, the relationship between MIS and GIS is analyzed through bibliometric analysis and scientific mapping method based on the existing literature. The evaluation process was carried out by analyzing the results of the relationship between GIS and MIS. When we look at the literature, there are a limited number of studies interpreting the relationship between GIS and MIS. Considering the value that the use of GIS and MIS systems together provides to organizational performance, the importance of this study emerges. In this context, in the study process, firstly, academic publications in the field of GIS and MIS in the Scopus database were scanned, then the data obtained were made suitable for the analysis process and analyzed. Thus, important issues such as common themes, missing themes, new themes, effective elements and trends regarding the relationship between these two systems have emerged. The findings reveal the solutions offered by the relationship between GIS and MIS, the effects on organizational efficiency and how they support strategic decision-making processes.