Lactiplantibacillus plantarum serbest hücre süpernatantı biyoaktivitesine farklı kurutma yöntemlerinin etkileri
Effects of different drying methods on bioactivity of cell-free supernatant from Lactiplantibacillus plantarum
  1. Tez No: 920957
  2. Yazar: ERCİHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMERAY KÜLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada farklı kaplama materyali (maltodekstrin-M ve sodyum kazeinat-K) ve kurutma teknikleri (püskürterek kurutma-S ve dondurarak kurutma-F) kullanarak kurutulan Lactiplantibacillus plantarum serbest hücre süpernatantının (LP) balık bozucu ve patojen bakteriler üzerindeki antibakteriyel özellikleri araştırılmıştır. Mikroenkapsüle edilen ve edilmeyen dondurarak ve püskürtülerek kurutulan örneklerin morfolojik yapılarında önemli farklılıklar gözlenmiştir. Kaplama materyali ile kaplanan püskürtmeli kurutulan örnekler küresel form sergilerken, dondurarak kurutulan örnekler levha şeklinde pürüzsüz tabakalar oluşturmuştur. Gruplar arasında bakterilere karşı en yüksek inhibisyon etki gösteren grup sodyum kazeinat ile kaplanan dondurularak kurutulan L. plantarum süpernatantında (FKLP) gözlenmiştir. Gram pozitif gıda kaynaklı patojen olan Staphylococcus aureus'a karşı en yüksek inhibisyon zonu sırasıyla 24.67 ve 23.67 mm değer ile kontrol LP ve FKLP grubunda bulunmuştur. Vibrio vulnificus ve Photobacterium damselae için en düşük inhibisyon zon çapı SLP grubunda (sırasıyla 11.50 ve 12.00 mm) gözlenirken, Proteus mirabilis gelişimi için SMLP grubunda (7.50 mm) gözlenmiştir. Enkapsüle edilmeyen ham LP grubunun bakteriyostatik konsantrasyonu S. aureus, V. vulnificus ve P. damselae süpernatanların gıda kaynaklı patojenlere karşı bakterisidal konsantrasyonu S. aureus için 50 mg / mL idi.mg/mL olmuştur. Süpernatantların gıda kaynaklı patojenlere karşı bakterisit konsantrasyonu S. aureus için FKLP grubu (100 mg/mL) dışında 100 mg/mL'ın üzerinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the antibacterial properties of Lactiplantibacillus plantarum (LP) free cell supernatant dried using different coating materials (maltodextrin-M and sodium caseinate-K) and drying techniques (spray-drying-S and freeze-drying-F) on fish spoilage and pathogenic bacteria were investigated.