Liderlik ve okul performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leadership and school performance
  1. Tez No: 920958
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARABAĞ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmanın amacı, okul liderliği ile okul performansı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Öğretmenlerin okul liderliği düzeyleri ile okul performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi için araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmada Okul Liderliği Ölçeği ve Okul Performansı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Tabakalı örnekleme yöntemiyle 540 ortaokul öğretmenine ulaşılmıştır.Verilerin tanımlanmasında frekans ve yüzde analizi yapılmış olup, kavramlar arasındaki ilişkileri incelemek için Spearman korelasyon analizi ile regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, öğretmenlerin okul liderliği düzeyinin yüksek ve okul performansı düzeylerinin de yüksek olduğu belirlenmiştir. Demografik özellikler yönüyle bakıldığında, öğretmenlerin okul liderliği düzeyleri üzerinde cinsiyet, yaş, kıdem ve görev yapılan kurum değişkenlerinin anlamlı düzeyde değişikliğe yol açmadığı; ancak öğrenim durumu değişkeninin anlamlı yönde farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul performansı yönüyle demografik değişkenlerin anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı incelendiğinde; yaş, cinsiyet ve kıdem yönüyle anlamlı düzeyde farklılaşmaya yol açmadığı; öğrenim durumu ve görev yapılan kurum değişkenleri yönüyle farklılaşma oluşturduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizi sonuçları, okul liderliği ile okul performansı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca yapılan çoklu regresyon analizine göre de okul liderliği düzeylerinin, okul performansının anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between school leadership and school performance. In order to determine the relationship between teachers' school leadership levels and school performance, the study was designed in the relational survey model. School Leadership Scale and School Performance Evaluation Scale were used in the study. 540 secondary school teachers formed the sample and stratified sampling method was preferred to determine the sample. Frequency and percentage analyses were used to describe the data, and Spearman correlation analysis and regression analysis were used to examine the relationships between the concepts. As a result of the analyses, it was determined that teachers had high levels of school leadership and high levels of school performance. In terms of demographic characteristics, it was concluded that gender, age, seniority and institution of employment variables did not lead to a significant change in teachers' school leadership levels; however, education level variable created a significant difference. When it was analysed whether demographic variables created a significant difference in terms of school performance, it was determined that age, gender and seniority did not cause a significant difference, but education level and institution of employment did. The results of correlation analyses showed that there was a significant positive relationship between school leadership and school performance. In addition, according to the multiple regression analysis, school leadership levels were shown to be a significant predictor of school performance.