Küreselleşme döneminde bireylerde milliyetçilik algısı
Individuals' perception of nationalism in the globalization period
  1. Tez No: 920970
  2. Yazar: ERHAN ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNCE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Milliyetçilik, kan bağı, dil, din, kültür, tarihsel geçmiş, gelecekte birlikte yaşama isteği gibi değişik nesnel veya öznel nedenlerle oluşabilecek duygu ve düşünceyi içerir. Milliyetçilik sosyo-kültürel bir gerçeklik olarak günümüzde bütün toplumları etkileyen bir fenomen olarak yer almaktadır. Küreselleşme, metanın ve finansın sınır tanımaksızın dünyanın her yerine ulaşabilmesi, ulaşım ve iletişimdeki teknolojinin hızla gelişimi, internet olanakları ile insanların arasındaki mesafenin azalması, mobilitenin artması, homojen bir Batı-Amerikan kültürün oluşması, bölgesel siyasi oluşumlar, küresel göç, küresel iklim değişikliği, nükleer silahlar ve son dönemin pandemik hastalıkları ile birlikte toplumsal bir olgu olarak ele alınmaktadır. Küreselleşme döneminde bireylerin milliyetçilik algısının nasıl etkilendiği araştırma sorusu olarak yer almaktadır. Bireylerin deneyimlerinin öğrenilmesi amacıyla araştırmada fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada on yedi kişi ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmeciler millet tanımını yaparken, on yedi görüşmeciden on altısı tercihinde kültür, dil ve devlet, on beşi vatan/yurt ve on kişi de tarihsel geçmiş kavramlarını ortak olarak belirtmişlerdir. Milliyetçi duygu ve düşüncesine sahip bireyler gündelik yaşamlarında milliyetçiliklerini Türk bayrağı, istiklal marşı hassasiyeti, Türk büyükleri, Atatürk, tarihi olaylar, yerler, mitler, Türkçe isimler gibi birçok sembolle göstermektedirler. Görüşmecilerin son dönemde rahatsızlık duydukları konu mültecilere ilişkindir.
Özet (Çeviri)
Nationalism includes feelings and thoughts that may occur for various objective or subjective reasons such as blood ties, language, religion, culture, historical past, and the desire to live together in the future. Nationalism is a socio-cultural reality and a phenomenon that affects all societies today. Globalization is the ability of goods and finance to reach all over the world without borders, the rapid development of transportation and communication technology, the decrease in the distance between people with internet opportunities, the increase in mobility, the formation of a homogeneous Western-American culture, regional political formations, global migration, global climate change, nuclear It is considered as a social phenomenon along with weapons and recent pandemic diseases. The research question is how individuals' perception of nationalism is affected in the period of globalization. A phenomenological research design was used in the research to learn about individuals' experiences. In the research, semi-structured in-depth interviews were conducted with seventeen people. While the interviewees were defining the nation, sixteen of the seventeen interviewees stated the concepts of culture, language and state, fifteen of them stated the concepts of homeland/homeland, and ten participants stated the concepts of historical past. Individuals with nationalist feelings and thoughts show their nationalism in their daily lives with many symbols such as the Turkish flag, sensitivity to the national anthem, Turkish elders, Ataturk, historical events, places, myths, and Turkish names. The issue that the interviewees have been uncomfortable with lately is related to refugees.