Türkiye'de flamenko müziği, pratiği ve flamenko gitaristleri perspektifinde eğitim alanında bulunan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions in the field of education in the perspective of flamenco music, practice and flamenco guitarists in Turkey
  1. Tez No: 920972
  2. Yazar: YUNUSEMRE GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ESMERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde ve dünyada bir halk müziği olan flamenkoya ilginin arttığı görülmektedir. Flamenko kültürü içerisinde dans, müzik, görsel gibi sanat dallarını içeren ve seyirciye görsel bir şölen yaşatarak ilgi toplamayı kolayca elde eden bir kültürdür. İspanya'nın Endülüs bölgesinden çıkıp farklı coğrafyalarda flamenko okulları, ustalık sınıflar, eğitimler ve festivallerin düzenlendiğini görüyoruz. Ülkemizde de özellikle doksanlı yıllar pop müzik adıyla adlandırılan dönemden itibaren müziklerimizde flamenko tınılarını sıklıkça rast gelmekteyiz. Bu çalışmada ülkemizin flamenko gitar alanında önde gelen 6 gitaristi ile görüşmeler yapılmıştır. Gitaristlerimiz ile yapılan görüşmelerde flamenko gitar ve müziğinde teknik, eğitim, icra, sahneleme ve flamenko müziği üzerine toplamda 38 soru sorulmuştur. Ülkemizde lisans eğitimi bünyesinde bir akademik flamenko eğitimi bulunmadığı ve flamenko öğrenmek isteyen bir bireyin, bu bilgileri kültürün çıktığı yerinden öğrenen, flamenkoyu İspanya'nın önemli isimlerinden öğrenen, flamenko adına profesyonel çalışmalar yapmış kişilerden ulaşması amacı bu çalışmanın yapılmasına fikir oluşturmuştur. Bu çalışma, ileride flamenko eğitimi bir akademik eğitim programında yer alırsa ya da bu konuda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that interest in flamenco, a folk music, is increasing in our country and in the world Flamenco culture is a culture that includes art branches such as dance, music and visuals and easily gains attention by giving the audience a visual feast. We see that flamenco schools, master classes, trainings and festivals are organized in different geographies from the Andalusia region of Spain. In our country, especially since the period called pop music in the nineties, we frequently encounter flamenco tunes in our music. In this study, interviews were conducted with 6 leading guitarists of our country in the field of flamenco guitar In the interviews with our guitarists, a total of 38 questions were asked about technique, education, performance, staging and flamenco music in flamenco guitar and music. The fact that there is no academic flamenco education within undergraduate education in our country and that an individual who wants to learn flamenco should get this information from people who learn flamenco from the place where the culture originated, who learn flamenco from the important names of Spain, and who have done professional work in the name of flamenco, formed the idea for this study. It is thought that this study will be a resource for those who want to study flamenco in the future or if flamenco education becomes an academic education.