İletişimle ilgili ayetler perspektifinden öğretmenlerin sınıf içi iletişim becerileri
Teachers' classroom communication skills in the perspective of verses related to communication
  1. Tez No: 920973
  2. Yazar: NERMİN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİN İHTİYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İletişim, diğer insanları tanıma, anlama, iş birliği yapma, toplumsal değerleri öğrenme ve sosyal etkileşimde bulunmayı içeren bir süreçtir. İletişim, din alanındaki bağları güçlendiren, inançların ve değerlerin nesiller arası aktarımını sağlayan bir araç görevi üstlenmektedir. Dinin manevi ihtiyaçları karşılamada ve topluluklar arasında birlik sağlamada iletişimi aktif bir şekilde kullanması, dinin toplumlar ve kültürler arasında yayılmasını sağlayan temel faktörlerden biridir. Bu nedenle, iletişim olgusu, dinin toplumsal ve kültürel etkilerinin anlaşılmasında kritik bir öneme sahiptir. Kur'an-ı Kerim yaşamın her alanında boşluk bırakmaksızın yol gösterici olduğu gibi iletişim süreçlerinin nasıl gerçekleşmesi gerektiği konusunda da bir rehber görevi görmektedir. Özellikle iletişimin yoğun olarak kullanıldığı öğretmenlik mesleğinde bize emredilen iletişim süreçlerinin farkında olmak, bu sürecin etkili hale gelmesinde oldukça önemlidir. Öğretmenlerin iletişim becerileri, hem eğitim-öğretim sürecinin kalitesini artırmada hem de öğrenci başarısını desteklemede hayati bir rol oynar. Bu beceriler, sınıf içinde olumlu bir atmosferin oluşmasına katkıda bulunurken aynı zamanda öğrencilerin kendilerini değerli ve rahat hissetmelerini sağlar. Kur'an-ı Kerim evrensel değerler ve öğretiler içerdiği için eğitimciler açısından hem bir araç görevi üstlenmekte hem de insan ilişkilerini düzenleyen ve geliştiren bir rehber olmaktadır. Kur'an-ı Kerim'in sunduğu ilkeler öğretmenlerin, hem mesleki hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlar. Bu ilkelerin eğitim süreçlerine dâhil edilmesi, öğrencilerin akademik başarılarını aynı zamanda ahlaki ve sosyal gelişimlerini de desteklemesi açısından önemlidir. Bu araştırma ile elde edilen bulguların, öğretmenlik mesleğinde ve okul ortamında uygulanması, hem öğrenciler hem de öğretmenler için daha sağlıklı ve etkili bir eğitim-öğretim süreci oluşmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication is a process that includes knowing and understanding other people, cooperating, learning social values and social interaction. Communication acts as a tool that strengthens ties in the field of religion and ensures the transfer of beliefs and values between generations. Religion's active use of communication in meeting spiritual needs and providing unity among communities is one of the main factors that enable religion to spread among societies and cultures. Therefore, the phenomenon of communication is of critical importance in understanding the social and cultural effects of religion. The Holy Quran provides guidance in every aspect of life without leaving any gaps, and also serves as a guide on how communication processes should take place. Being aware of the communication processes required of us, especially in the teaching profession where communication is used extensively, is very important in making this process effective. Teachers' communication skills play a vital role in both improving the quality of the education process and supporting student success. These skills contribute to the creation of a positive atmosphere in the classroom and also make students feel valued and comfortable. Since the Holy Quran contains universal values and teachings, it serves as both a tool for educators and a guide that organizes and develops human relations. The principles presented by the Holy Quran contribute to both the professional and personal development of teachers. Incorporating these principles into educational processes is important in terms of supporting students' academic success as well as their moral and social development. It is thought that the application of the findings obtained from this research in the teaching profession and school environment will contribute to a healthier and more effective education and training process for both students and teachers.