Taşınabilir çelik tüp imalatı için sıkı geçme kalıp tasarımının yapılması ve uygun kordon bıçak açısının belirlenmesi
Design of shrink-fit mold for portable steel tube manufacturing and determination of suitable cord blade angle
- Tez No: 920990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE VAROL ÖZKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
LPG tüpleri yanıcı ve patlatıcı özelliğe sahip LPG gazının güvenli bir şekilde depolanmasını sağlayan basınçlı kaplardır. LPG tüp imalatı basınçlı halde sıvılaştırılmış petrol gazının depolanmasının sağlanması açısından önemlidir. LPG tüp imalatında en önemli husus alt ve üst kovanların birbirinden ayrılmayacak şekilde birleştirilebilmesi ve iç kısımlarda kaynak dikiş hatasının görülmemesidir. Bunun sağlanabilmesi için doğru kaynaklı birleştirme işlemi yapılma zorunluluğu vardır. Sorunsuz bir kaynak işlemi kaynak işlem parametreleri ve kordon bıçak açısının ayarlanmasına bağlıdır. LPG tüp imalatında kaynak parametreleri standartların izin verdiği şekilde saç kalınlığına bağlı olarak seçilmektedir. Bu nedenle birleştirme işlemi için kordon bıçak açısı önem kazanmaktadır. Bu çalışmada hali hazırda taşınabilir çelik malzemeden LPG tüp imalatı yapan bir firmaya ait tüpler için uygun sıkı geçme tasarımının yapılması ve buna uygun kordon bıçak açasının belirlenmiştir. Firma hali hazırda tasarımlarında 15° bıçak kordon açısı kullanmakta olup bu tez çalışmasında bu açılara ek olarak 8°, 10° ve 12° bıçak kordon açıları seçilmiş ve seçilen bu açılara sahip LPG tüpleri imal edilerek standartlara uygun deneyler yapılmıştır. Tez çalışmasında LPG çelik tüp imalatında en uygun bıçak kordon açısının 8° olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
LPG cylinders are pressurized containers that provide safe storage of flammable and explosive LPG gas. LPG cylinder manufacturing is important in terms of ensuring the storage of pressurized liquefied petroleum gas. The most important issue in LPG cylinder manufacturing is that the lower and upper shells can be joined in a way that they cannot be separated from each other and that no welding seam defects are seen in the inner parts. In order to ensure this, it is necessary to perform the correct welded joint process. A problem-free welding process depends on the welding process parameters and the adjustment of the cord blade angle. In LPG cylinder manufacturing, the welding parameters are selected depending on the sheet thickness as permitted by the standards. For this reason, the cord blade angle becomes important for the joint process. In this study, the appropriate tight fit design for the tubes of a company that currently manufactures LPG cylinders from portable steel material and the appropriate cord knife angle was determined. The company currently uses a 15° blade cord angle in its designs, and in this thesis study, in addition to these angles, 8°, 10° and 12° blade cord angles were selected and LPG cylinders with these selected angles were manufactured and experiments were carried out in accordance with the standards. In the thesis study, it was concluded that the most appropriate blade cord angle in LPG steel cylinder manufacturing is 8°.