Türk kültüründe kahvenin yeri
Coffee in Turkish culture
  1. Tez No: 92101
  2. Yazar: SEMA GÜRAL
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
“Türk Kültüründe Kahvenin Yeri”başlıklı tez araştırmasının birinci bölümünde kahve bitkisi ve tarihçesi ile birlikte dünyadaki durumu, kahve çeşitleri, kahvenin hazırlanmasında kullanılan araçlar, kahveci Türk firmaları, satıldığı dükkanlar ve sağlık üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde Türk kahve geleneğinde kullanılan yan malzemeler (cezveler, tepsiler, fincanlar), günümüzde fincan üreten yerli ve yabancı firmalar ve kahve temasını işleyen bazı seramik sanatçıları araştırılmış, kahvenin sağlık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; kahvehaneler ile kahve üzerine yazılan mani ve atasözlerine yer verilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise; tezin araştırma süresi başladığından bu yana araştırılan kahve fincanı örnekleri baz alınarak fincan tasarımları yapılmıştır. Türk kültüründe kullanılmaya alışılmış modeller örnek alınmış ancak artistik anlamda tasarımlara da yer verilerek, fonksiyonel ve fonksiyonele yakın fincan ve tabak uygulamaları yapılmıştır. Hammadde olarak porselen kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis research, which is called“Coffee in Turkish Culture”, coffee plant and its history, it's position in the world, its varieties, material, used to prepare coffee, Turkish firms, shops and its effects on human health are searched. In the second part of the research, other material, used in Turkish coffee tradition such as coffee cups, troy, pot, domestic and foreign coffee producing firms and some ceramic artists who mainly work on coffee as theme are included. And in the third part of the research and idiom, abaout cafe take place. The fourth part of the research is based on the common- used models in Turkish culture, but also artistic designs, whose coffee cup and plate application is made with porcelain clay as raw- material.