Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sığınmacı öğrencilere yönelik vatandaşlık eğitimi anlayışlarının incelenmesi: Bir anlatı araştırması
Examination of social studies teachers' perspectives on citizenship education for asylum seeker students: A narrative research
- Tez No: 921011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmenlerinin kişisel deneyimlerini ve geçici sığınmacı öğrencilere yönelik vatandaşlık eğitimi verme anlayışlarını derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Anlatı araştırması olarak tasarlanan çalışmada, nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve veriler, sosyal bilgiler öğretmenleriyle yapılan kapsamlı görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın temel amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin kendi deneyimleri ışığında geçici sığınmacı öğrencilere vatandaşlık eğitimi verme süreçlerini anlamaktır. Bu bağlamda, araştırma sürecinde öğretmenlerin hikâyeleri, onların deneyimlerini yansıtan alıntılarla zenginleştirilerek oluşturulmuş ve yeniden yapılandırılmıştır. Bu yöntem, öğretmenlerin bireysel deneyimlerini ve bu deneyimlerin eğitim anlayışlarına etkilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırma grubunun belirlenmesinde, ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar, sınıflarında geçici sığınmacı öğrenciler bulunan ve bu öğrencilere yönelik vatandaşlık eğitimi deneyimine sahip sosyal bilgiler öğretmenleri olarak seçilmiştir. Bu kapsamda, üç öğretmenin deneyimlerine odaklanılmıştır: Melih, Zehra ve Ezgi. Her biri, farklı bölgelerde ve koşullarda geçici sığınmacı öğrencilerle çalışma deneyimlerini paylaşarak, kendi bakış açılarını ve eğitim anlayışlarını aktarmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin kişisel deneyimlerinin, geçici sığınmacı öğrencilere yönelik eğitim uygulamalarını nasıl şekillendirdiğini ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları, başarıları ve öğretim yöntemlerini yansıtmaktadır. Sonuç olarak, öğretmenlerin anlatıları, geçici sığınmacı öğrencilerin eğitimine dair önemli bilgiler sunmakta ve eğitim politikalarının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmenlerinin, sığınmacı öğrencilerle olan etkileşimleri ve bu etkileşimlerin eğitim pratiğine yansımaları üzerine kapsamlı bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to deeply examine social studies teachers' personal experiences and their understanding of providing citizenship education to refugee students. Designed as a narrative study, the research adopts a qualitative approach, with data collected through comprehensive interviews with social studies teachers. The primary objective of the study is to understand the processes of providing citizenship education to refugee students in light of teachers' own experiences. In this context, the teachers' narratives have been enriched with quotes reflecting their experiences and reconstructed during the research process. This method seeks to reveal individual experiences of teachers and the impact of those experiences on their educational understanding. Criterion sampling was utilized to determine the research group. Participants were selected as social studies teachers who have refugee students in their classrooms and possess experience in providing citizenship education to these students. The study focuses on the experiences of three teachers: Melih, Zehra, and Ezgi. Each shares their experiences of working with refugee students in different regions and contexts, conveying their perspectives and educational philosophies. The findings of the research reflect how teachers' personal experiences shape their educational practices for refugee students and highlight the challenges, successes, and teaching methods they encountered during this process. Ultimately, the narratives of the teachers provide significant insights into the education of refugee students and contribute to the development of educational policies. This research offers a comprehensive perspective on the interactions of social studies teachers with refugee students and the reflections of these interactions on educational practice